26
Jan
2009

Tríbeč

Nevysoké pohorie ohraničujú cesty Nitra – Zlaté Moravce – Veľké Pole – Partizánske – Topoľčany – Nitra. Jeho horský ráz zvýrazňujú hlboko zarezané doliny a značné výškové rozdiely. Tiahne sa od juhozápadu na severovýchod s dĺžkou asi 50 km a postupne sa rozširuje až na šírku 18 km.

V najvyššom bode – Veľkom Tríbeči – dosahuje výšku 829 m. Husté lesy pokrývajú hrebene i vrcholy, vyhliadkových bodov je tu poriedko. Zobor 588 m, Žibrica 617 m, Veľký Tríbeč 829 m. Zaujímavé sú zrúcaniny hradov Oponica a Gýmeš, neďaleko nich je jedinečná prírodná rezervácia 300 až 500 – ročných jedlých gaštanov, prekrásne kvitnúcich začiatkom leta. Hlboko do pohoria vedú dobré zjazdné cesty, ktoré sprístupňujú mnohé doposiaľ zriedka navštevované krásne zákutia v dolinách. Tríbeč patrí medzi kryštalické pohoria. Jeho kryštalické jadro tvoria predovšetkým hlbinné magmatické horniny. Sú predovšetkým v skupine Zobora, druhé sa nachádzajú v severnejších častiach. Veľkú časť pokrývajú listnaté lesy. Lesy sú prevažne dubovo – hrabové, niekde s prímesou buka. Dominantnou drevinou je dub. Tríbeč skrýva veľa prírodných bohatstiev, čoho dôkazom sú aj štátne prírodné rezervácie. Z nich najvýznamnejšie sú Zoborská lesostep, Lupka, Žibrica a Gaštanica. Nachádzajú sa tu aj neprístupné jaskynné útvary, ako Svoradova jaskyňa, priepasť na Žibrici s kamennou výzdobou kvapľov v podobe karfiolových kvetov , 2 km od obce Kostoľany pod Tríbečom je pod vrcholom Veľkého Lysca 547 m rozsiahla skalná oblasť. Steny sú 30 m vysoké.

A: Túru začíname v Súlovciach neznačkovanou cestou , asi po 45 minútach sa napojíme na modrú značku , spočiatku mierne neskôr strmím stúpaním až na vrchol Veľkého Tríbeča 829 m, 2,30 hod. ďalej hrebeňom na Medvedí vrch 719 m, 3,10 hod. – Dekanova chata 4,00 hod. – Solčany 5,35 hod.

B: Solčany, 174 m, – Dekanova chata 1,45 hod. – modrou značkou – s výstupom na Medvedí vrch a späť.

fotogaléria

kalendár

19.04.2024

Meniny má Jela, zajtra Marcel

užitočné odkazy

naši sponzorzi