08
Jun
2022

Babky

Pohorie: Západné Tatry
Dátum a čas odchodu: 25. 06. 2022 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Západné Tatry sú vysoké a výrazne ostré pohorie, najmä pre hrebeň ktorého prechod patrí medzi veľmi náročné túry. Od Vysokých Tatier ich oddeľuje Ľaliové sedlo a Tichá dolina, od Chočských vrchov Kvačianska dolina a z juhu ich lemuje Liptovská kotlina. Končiare tvoria časť severnej hranice s Polskom. Územie bolo vyhlásené za Tatranský národný park. Najvyšším vrchom je Bystrá 2248 m. Veľkú časť pokrývajú lesy. V nižších polohách rastú prevažne smrekové lesy a nad nimi preberá štafetu kosodrevina.

Ako východiskový bod na Babky volíme Bobroveckú vápenicu. Pri malom parkovisku je situovaná kaplnka a na priľahlej lúčke je postavená krížová cesta. Stúpame po asfaltovej ceste modrou značkou a pri cyklistickom rázcestníku sa k nám pripojí zelená značka, po ktorej strmším úsekom vyjdeme na vrchol Babiek 1566 m. Babky sú nenápadný kopec v Západných Tatrách. Sú viditeľné z celého stredného Liptova. Je to pyramíde podobný hôľnatý vrchol, zakončujúci vápencovú južnú rázsochu Sivého vrchu. Výhľad z Babiek je široký, orientovaný do Liptovskej kotliny, na Chočské vrchy a Nízke Tatry. Výhľad na Západné Tatry blokuje oveľa vyšší hrebeň Salatína a Baníkova. Najťažšiu časť máme za sebou a čaká nás už len prechádzka nenáročným hôľnym hrebeňom do sedla Predúvratie 1585 m. Najkrajšou časťou celej túry je práve úsek medzi sedlom Predúvratie a Babkami. Naskytnú sa nám krásne výhľady na Roháče, Malú Fatru, Chočské vrchy a Nízke Tatry. /Zelená značka pokračuje ďalej cez Ostrú 1764 m a Sivý vrch 1805 m. Hodina tam a hodina späť./ Tu začína vpravo modrá značka ktorou pôjdeme k chate Pod Náružím. Dnešná chata funguje asi 50 rokov, v minulosti mala dvoch predchodcov. Nestáli na tom istom mieste, ale niesli jej meno. Prvú chatu postavili v roku 1935. Tá sa nedožila konca druhej svetovej vojny – bola vypálená. Druhú postavili na tom istom mieste o desať rokov neskôr, prežila iba 13 rokov a opäť vyhorela. Od chaty pokračujeme do Bobroveckej vápenice.

Časy: Bobrovecká Vápenica – Babky 2,30 hod. – sedlo Predúvratie 4,10 hod. – Ostrá 1764 m, 4,00 hod. – sedlo Predúvratie 4.40 hod. – chata Pod Náružím 5,30 hod. – Bobrovecká Vápenica 7,00 hod.

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

08.12.2022

Meniny má Marína, zajtra Izabela

užitočné odkazy

naši sponzorzi