Pohorie: Strážovské vrchy
Dátum a čas odchodu: 09. 04. 2016 o 07:00
Miesto odchodu: AS Šurany
CHKO Strážovské vrchy sa delí na dva celky – Strážovské vrchy a Súľovské vrchy. Je to oblasť s pestrou stavbou vápencov a dolomitov, ktoré miestami tvoria celé horské skupiny. Na vrchole Baske je chata, kde nás bude čakať chutná kapustnica a teplý čaj ktoré nám prichystajú naši kolegovia z miestneho klubu turistov.
Pohorie klimaticky patrí do miernej teplej, vrcholové časti do chladnej oblasti a patrí do povodia Váhu a Nitry. Najväčšiu plochu lesov zaberajú bučiny a jedľovo-bukové spoločenstvá, prevažne listnatých lesov. Najvyšší vrchol pohoria je Strážov 1213 m. Túru začíname v obci Krásna Ves 256 m, modrou turistickou značkou náučným chodníkom. Asi po trištvrte hodine je odbočka vpravo na Bukovinskú skalu 490 m, skupina vápencových skál, odkiaľ sa nám otvára nádherný výhľad do Slatinskej brázdy a na Podunajskú nížinu. Vrátime sa kúsok späť a pokračujeme do sedla Veľké Lúky 530 m, čo je široká otvorená plošina. Pokračujeme ďalej na Uhlisko, kde modrá značka končí a pokračujeme žltou značkou na vrch Baske 955 m. Na vrchole je turistická útulňa bez elektriky a vody, s kapacitou 39 miest. Z vrcholu zostupujeme modrou turistickou značkou lúkami a lesom cez prírodnú rezerváciu Žihlavník s rozlohou 130 ha, ktorá patrí k najstarším v pohorí Strážovské vrchy. Bola vyhlásená už v roku 1967. Hlavným predmetom ochrany sú prírodné porasty buka, jedle a javora s prímesou duba a tisu. Po pravej strane sa nachádza zalesnený vrchol ležiaci v kratučkej severozápadnej rázsoche vrchu Baske – Žihlavník 953 m, ktorý skôr vytvára jeho severozápadný vrchol oddelený plytkým sedlom. Prudkým klesaním zostúpime na poľnú cestu Pod Žihlavníkom, ktorá nás dovedie na autobusovú zastávku Trenčianske Teplice – Omšenie 325 m.
Časy: Krásna Ves – sedlo Veľké Lúky 1.00 hod. – Uhlisko 2,10 hod. – Baske 955 m, 2,40 hod. – Pod Žihlavníkom 3,55 hod. – Omšenie 4,35 hod.
Cestou sa zastavíme v Trenčianskych Tepliciach, ktoré ležia uprostred krásnej prírody. Okolité lesy sú zväčša listnaté, sčasti borovicové a smrekové. Listnaté lesy ožijú na jar sviežou zeleňou. Liečivé účinky miestnych termálnych prameňov poznali už rímski vojaci Marka Aurélia v roku 179 nášho letopočtu. Sadrové a sírne pramene tu dosahujú teplotu 36 – 40 ˚C a využívajú sa na liečbu reumatických chorôb.
Prekonali sme rozmary počasia.
Druhú aprílovú sobotu mal Klub turistov Šurany naplánovanú túru na vrch Baske 955 m, nachádzajúci sa v pohorí Strážovských vrchov. Po dlhodobom suchom počasí meteorológovia predpovedali daždivú sobotu. Už ráno, po nočnom daždi neveštilo nič dobré. A naozaj, predpovede sa naplnili. Aj cesta autobusom prebiehala v daždi. Doviezli sme sa do Krásnej Vsi 256 m, neveľkej obce v ohybe riečky Bebrava, odkiaľ sme vychádzali na túru. Obliekli sme si pršiplášte a po modro značenom chodníku sme sa za ustavičného dažďa a stáleho stúpania lesom vydali na vrchol. Asi po trištvrte hodiny sme odbočili na vyhliadku Bukovinská skala 490 m, čo je skupina vápencových skál, ktorá ponúka nádherný výhľad. Nám sa však naskytol iba pohľad dolu na Slatinku, lebo okolité vrchy boli zahalené v oblakoch. Vrátili sme sa kúsok späť a pokračovali vo výstupe počas ktorého nám neustále pršalo. Prišli sme do sedla Veľké Lúky a cez Uhlisko sme vystúpili na vrch Baske 955 m, o čom nás informoval smerovník. Bolo treba už len nájsť rovnomennú chatu, stojacu na samom vrchole, ale mliečna hmla nám to sťažovala. Zbadali sme ju až keď sme boli iba pár metrov od nej. Chatu Baske postavili v rokoch 1935 – 36 a je bez elektriny a vody. Patrí Klubu slovenských turistov Trenčianske Teplice. Nakoľko sa chatári vopred dozvedeli o našom výstupe, ponúkli sa, že nám navaria kapustnicu. Po príchode nás premočených privítali vo vykúrenej chate a ponúkli horúcim bylinkovým čajom. Za toto milé a srdečné privítanie a pohostenie by sme sa chceli aj touto cestou ešte raz poďakovať. Z chaty Baske sme prudkým klesaním serpentínami a kĺzajúc sa rozbahneným chodníkom, schádzali okolo Žihlavníka do obce Omšenie 325 m, kde bol záver našej túry. V programe sme mali ešte návštevu Trenčianskych Teplíc, ale v takomto počasí sme sa radšej pobrali domov. Poslednú aprílovú sobotu nás čaká výstup na najvyšší vrch Kremnických vrchov – Flochovú.
Gabriel Jóžeffi
Meniny má Žofia, zajtra Svetozár