22
Oct
2022

Bezovec

Pohorie: Považský Inovec
Dátum a čas odchodu: 05. 11. 2022 o 07:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Považský Inovec nepatrí síce medzi najatraktívnejšie oblasti, ale i napriek tomu má veľa svojich návštevníkov a obdivovateľov. Najvyšším vrchom pohoria je rovnomenný vrch Inovec 1042 m. V okolí jeho vrcholu vystupujú až na hrebeň rozsiahle bukové lesy, v ktorých žijú stáda diviačej a vysokej zvery.

Pekné a lúčnaté vrcholy v strede horstva ako Panská javorina 943 m, alebo Bezovec 743 m, ktoré poskytujú pekné výhľady do údolia Váhu, na Malé a Biele Karpaty, Strážovské vrchy a na Tríbeč a Vtáčnik. Považský Inovec má asi 600 km , je asi 48 km dlhý a 15 – 25 km široký. Na východe patrí do povodia rieky Nitry a na západe do povodia Váhu. V pohorí sú obľúbeným a pekným cieľom túry na zrúcaniny hradov Beckov, Topoľčiansky hrad a Tematín. Chránené prírodné výtvory – Čertova pec a z historických – kostolík sv. Juraja.

Túru začíname od zastávky Bezovec medzi Starou a Novou Lehotou. Červenou značkou prídeme do rekreačného areálu k chate Bezovec, odkiaľ vystúpime na vrch Bezovec 743 m, výstup trvá asi 30 minút a z vrcholu sa vrátime naspäť k rekreačnej chate. Vrch Bezovec je nápadný a pomerne vysoký vrchol ležiaci v hlavnom hrebeni sopečného pohoria Považský Inovec. Je zalesnený, avšak na jeho severnom úbočí sa nachádzajú aj menšie vápencové skalné útvary. Z vrcholu je pekný výhľad na hrebeň Bielych Karpát, Považie, Tribeč a do Dolnonitrianskej kotliny. Od chaty pokračujeme modrou značkou hrebeňom Pod Javorníčkom 604 m na hrad Tematín, ktorý leží na hrebeni pohoria Považský Inovec v nadmorskej výške 575 m. Patrí medzi najvyššie postavené hrady na Slovensku a dodnes je dominantou Považia. Hrad bol budovaný postupne od polovice 13. storočia a predstavuje ho hranolová veža, ktorá uzatvára nádvorie hradu so vstupnou bránou. Od roku 1524 bol vo vlastníctve Turzovcov. V roku 1710 ho dobylo a spustošilo cisárske vojsko Františka Rákociho. Od hradu pokračujeme modrou značkou Lúčanskou dolinou do obce Lúky 198 m.

Časy: Nová Lehota – chata Bezovec 0,15 hod. – Bezovec 743 m 1,30 hod. – chata Bezovec 2,15 hod. – Pod Javorníčkom 2,45 hod. – Tematínsky hrad 3,30 hod. – Lúka 200 m 5,00 hod.

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

20.04.2024

Meniny má Marcel, zajtra Ervín

užitočné odkazy

naši sponzorzi