14
Feb
2019

Bradlo

Pohorie: Mýjavská pahorkatina
Dátum a čas odchodu: 30. 03. 2019 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Myjavská pahorkatina patrí do skupiny flyšových pohorí. Na juhovýchode ju obklopujú Malé Karpaty, na východe Považské podolie a na severe Biele Karpaty. Západným smerom nadväzuje Chvojnická pahorkatina a juhozápadne sa rozprestiera rovina Borskej nížiny.

Cieľom turistickej akcie je jedna z najvýznamnejších národných kultúrnych pamiatok Slovenska – majestátna Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa nachádza na vrchu Bradlo 543 m . Je to najvyšší bod Myjavskej pahorkatiny a naskytá sa z neho kruhový výhľad na kopaničiarsky kraj. Mohyla je dlhá 96 m a široká 70 m a navrhol ju architekt Dušan Jurkovič. Túru budeme začínať v obci Košariská 349 m, kde sa narodil M. R. Štefánik. Z obce pôjdeme žltou značkou na chrbát Bradla, odkiaľ budeme pokračovať zelenou značkou na Bradlo, kde si pri mohyle pripomenieme 100. výročie smrti generála M. R. Štefánika . Ďalej budeme pokračovať po červenej značke – Cestou hrdinov SNP a cez Jandovú dolinu a Polianku prídeme na Myjavu, odkiaľ sa autobusom odvezieme do obce Podbranč. Z Podbranču sa modrou značkou dostaneme na hrad Branč. Zrúcanina hradu Branč leží na rovnomennom kopci Myjavskej pahorkatiny nad Podzámkom, miestnou časťou obce Podbranč. Hradný kopec hradu tvorí najzápadnejšie návršie bradlového pásma na Slovensku. Hrad je veľmi pekne upravený a ponúka pekné kruhové výhľady na okolitú, mierne členitú krajinu. Najstaršia písomná zmienka je z roku 1317. Hrad sa nachádza vo výške 480 m. Príťažlivá a malebná krajina s hradom Branč bola mnohým umelcom námetom na výtvarné zobrazenie. Hrad Branč vo svojich dielach stvárnil napr. maliar Martin Benka

Časy: Horné Košariská 349 m – Bradlo chrbát 436 m, 0,40 hod. – Mohyla M. R. Štefánika 510 m 1,10 hod. – Jandova dolina 1,50 hod. – Polianka 2,50 hod. – Myjava 320 m, 3,55 hod.

Bonus: Zrúcanina hradu Branč – 0,20 hod.

fotogaléria

kalendár

26.05.2020

Meniny má Dušan, zajtra Iveta

užitočné odkazy

naši sponzorzi