26
Jan
2023

Chorvátsko Paklenica program

Dátum a čas odchodu: 01. 07. 2023 o 06:00
Dátum príchodu: 08. 07. 2023

Oblasť národného parku Paklenica se rozkládá na prímorských svahoch pohoria Velebit. Vaganski vrh je najvyšším vrcholom Velebitu a s výškou 1 758 m.n m., zároveň štvrtý najvyšší vrch Chorvátska. Najatraktívnejšou oblasťou NP Paklenica je oblasť kaňonov Velika Paklenica a Mala Paklenica, ktoré sú od seba oddelené 500m vysokou náhornou planinou.

Ubytovanie: v izbách a apartmánoch penziónu CROATIA, situovaného priamo pri mori s vlastnou plážou a reštauráciou, v mestečku Starigrad, ktoré je zároveň vstupnou bránou do národného parku Paklenica.Všetky apartmány a izby majú kúpelňu, WC, TV a klimatizáciu s balkónom, výhľadom na more a okolitú prírodu. Posteľné prádlo a uteráky k dispozícii.

Stravovanie: polpenzia vo vlastnej reštaurácii. Raňajky formou bufetu, večera výber z viac druhov rýb a mäsa.

Doprava: autobusom, ktorý bude počas pobytu k dispozícii.

Cena: 580€, vrátane stravy, dopravy, mýtnych poplatkov, ubytovania, pobytovej taxy, posteľného prádla, uterákov.

/v cene nie je zahrnutá foto safari – cca 80€, výlet na Plitvické jazerá a vstup do NP/

1.deň – turistika – ráno po ceste z dedinky Seline a odtiaľ cez Malú Paklenicu po náhornej planine okolo Jurline, a cez Veľkú Paklenicu späť do Starigradu, alebo sa vrátiť späť do Seline. Kaňon Mala Paklenica je 12km dlhý a 400–500 m široký. Najužšia časť je len 10m široká. Mala Paklenica je prekrásna oblasť, terén je tu mierne obtiažný, ale priechodný, bez ciest. Dá sa prejsť iba vyschnutým korytom potoka.

2.deň – po raňajkách, pre záujemcov, foto safari na terénnych autách LAND ROVER, po stopách Winnetoua/miesta, kde boli natáčané scény z legendárnych filmov/, alternatívne – turistika v paklenickom n.p.

3.ďeň – turistika – výstup na Vaganski vrh – najvyšší vrchol v Paklenickom n.p. , alebo kaňon Velika Paklenica je 14km dlhý a 500–800m široký. V najužšej časti, je len 50m široký. Horská rieka Paklenica, ktorá tečie kaňonom, je väčšinu roka bez vody. Kaňon obklopujú až 700m vysoké vápencové skalné steny. Kaňon sa rozširuje pod skalou Aničin kuk (714m), je tu rozľahlá lúka a niekoľko jaskýň – najväčšia z nich je 175m dlhá – Manita peč – jedna z najkrajšia jaskýň v celom NP. Možnosť pokračovať až nakoniec kaňonu Velika Paklenica, cestou uvidíme Paklenický mlyn, vodopády, horolezeckú oblasť, chatu Lugarnica, chatu Paklenica neďaleko horských dediniek Pariči a Ramiči.

4.deň – výlet na ostrov Pag, spojený s výstupom na najvyššie miesto, na kopec sv.Vid 348 m.n m. Odmenou za vynaloženú námahu nám budú nádherné panoramatické výhľady na celé pobrežie Pagského zálivu.Pri spiatočnej ceste zastávka v centre historického mesta Pag.

5.deň – výlet na Plitvické jazerá/podľa záujemcov, bude posudzovaný ako fakultatívny výlet, cena sa bude odvíjať od počtu ľudí, vstupné na plytvice cca 17€/osoba + cena výletu/. alternatívne turistika, alebo kayaking podľa dohody.

6.deň – turistika – zo Seline smerom na Aničin kuk a zostup do Velikej Paklenice, večer výlet do Zadaru.

samozrejme poradie výletov pre jednotlivé dni sa môže meniť a bude sa odvíjať od počasia a záujmu. Konečné rozhodnutie bude na vedúcom zájazdu…

Vybavenie: Oblečenie na VHT, nepremokavá bunda, čapica, rukavice, pevné turistické topánky, plavky, prezuvky.

Poistenie: Individuálne…

kalendár

28.11.2023

Meniny má Henrieta, zajtra Vratko

užitočné odkazy

naši sponzorzi