03
Aug
2020

Drienok

Pohorie: Veľká Fatra
Dátum a čas odchodu: 12. 09. 2020 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Veľká Fatra je jedno z najkrajších území známe nielen dlhými dolinami a oblým vyholeným hlavným hrebeňom, ale aj krásnymi skalnými útvarmi. Pre celé pohorie sú charakteristické hlboko zarezané doliny. Najdlhšou dolinou Slovenska je Ľubochnianska dolina dlhá 27 km, ktorá rozdeľuje pohorie na Liptovskú a Turčiansku časť a viedla cez ňu úzkorozchodná lesná železnica. Bola elektrifikovaná a slúžila na dopravu dreva, ale aj pre osobnú dopravu. Bola Európskym unikátom a slúžila do roku 1966. Najvyšším vrchom pohoria je Ostredok 1592 m.

Túru začíname v obci Blatnica 500 m, je to obec pri vyústení Gaderskej a Blatnickej doliny. Vyvinula sa z podhradia hradu Blatnica, ktorý sa týči nad obcou. Vznikol okolo roku 1252. Opustený je od roku 1790. Začíname zelenou turistickou značkou popri pamätníku SNP, pri spoji Gaderskej a Blatnickej doliny. Blatnickou dolinou vedie tvrdá vozovka. Dolina sa postupne zužuje, až prechádzame úzkou tiesňavou s vysokými bralami a na chvíľu vidno divé vrcholové bralá Ostrej. Ďalej odbočuje vľavo žltá značka do Juriašovej doliny a na Ostrú. Pokračujeme ďalej k rozvetveniu dvoch Rakytovských dolín, kde sa napojíme na žltú značku. Nasleduje krátky, ale veľmi strmý a v závere mimoriadne namáhavý výstup do sedla pod Drieňkom, kde končí žltá značka a pokračujeme modrou tvarovými značkami. Výstup je strmý, vedie najprv súvislým lesom, potom lúčkami a malou okľukou zľava na vrchol Drieňka 1268 m. Vrcholová plošina umožňuje výhľad do okolia. Z vrcholu zostúpime späť do sedla a pokračujeme modrou značkou dolinou Mača do Lúčok. Názov je odvodený od slova „máčať“ a vzťahuje sa na dolný, sčasti močaristý úsek doliny. Túru končíme v obci Rakša 500 m.

Časy: Blatnica – Blatnická dolina – Juriašova dolina 1,15 hod. – spoj Rakytovských dolín 1,50 hod. – Úbočie Malého Rakytova 2,50 hod. – sedlo pod Drieňkom 3,05 hod. – Drieňok 1268 m, 4,00 hod. – sedlo pod Drieňkom 4,35 hod. – Mača 5,45 hod. – Rakša 6,25 hod.

Trasa A: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

Trasa B: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

23.06.2021

Meniny má Sidónia, zajtra Ján

užitočné odkazy

naši sponzorzi