08
Feb
2016

Flochová

Pohorie: Kremnické vrchy
Dátum a čas odchodu: 30. 04. 2016 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Kremnické vrchy sa rozprestierajú medzi Hronskou Dúbravou, Zvolenom, Banskou Bystricou, Harmancom, Turčianskymi Teplicami a Kremnicou. Majú husto značenú sieť turistických ciest vedúcich peknými dolinami i po hrebeňoch bez veľkých výškových rozdielov. Východná časť pohoria je vlastne pokračovaním Veľkej Fatry.

V minulosti tu boli významné ložiska zlata. Veľká časť Kremnických vrchov je zalesnená. Z Banskej Bystrice do Turčianskych Teplíc vedie Harmaneckou dolinou najmalebnejšia železničná trať i hradská. V objatí strmých lesných strání zdobených skupinami vápencových brál, prechádzajúcimi nespočetnými serpentínami idú cez sedlo Šturec do kotliny Turca, v ktorej elegantný viadukt pri zastávke Horná Štubňa – obec, dobre vidíme aj z cesty. Trať traverzuje skalné úbočia tunelmi a viaduktmi, prekonávajúc bralné rebrá a žľaby. Miestami vychádza na denné svetlo len na niekoľko metrov, aby sa znova vnorila pod zem. Trať bola postavená v rokoch 1936 – 1940. Pri Čremošnom sa nachádza najdlhší železničný tunel v republike s dĺžkou 4.697 m. Najvyšší vrch Kremnických vrchov a zároveň jedna z najvyšších vyhasnutých sopiek na Slovensku sa nazýva Flochová 1318m. Vrch leží v severnej časti pohoria, neďaleko Dolného Harmanca. Pokrývajú ho zmiešané lesy, ktoré obrastajú i jeho vrchol, takže sa z neho nenaskytajú prakticky nijaké výhľady. Návšteva vrchu sa však i napriek tomu vyplatí. Flochová sa vyznačuje nádhernou prírodou, nakoľko patrí k málo navštevovaným lokalitám, možno si tu užiť priam božské ticho a samotu. V súvislých lesných porastoch Kremnických vrchov sa trvale vyskytuje naša najväčšia šelma – medveď hnedý. Vychádzame od chaty Bartoška 700 m, modrou turistickou značkou do úzkej dolinky Podflochovej až na horné Prepadlisko. Ďalej stúpame strmo úvozom do svahu dolinky, ponad les a trávnatou rovinou prídeme do sedla Flochovej 1297 m. Je to malé sedielko medzi vrcholom Flochovej a Svrčinníkom 1313 m. Odtiaľto pokračujeme ďalej zelenou značkou a vystúpime na Flochovú 1317 m. Samotný vrchol tvorí asi 2 km dlhá plošina, sčasti zalesnená, výhľady sú len miestami. Prevláda tu hladko modelovaný, miestami až plošinatý reliéf. Bralné útvary sa nachádzajú iba v strednej časti pohoria. Zostupujeme zelenou značkou, hustým lesom po strmom svahu vedľa potôčika na Ležisko 920 m. Čiernovodskou dolinou prechádzame až na koniec, popod železničnú trať na hradskú v Žarnovickej doline – Čierna voda, kde sa naša túra končí.

Časy: Bartoška 750 m – Podflochová 0,30 hod. – Horné Prepadlisko 0,55 hod. – sedlo Flochovej 1297 m, 1,55 hod. – Flochová 1317 m, 2,10 hod. – Ležisko 2,55 hod. – Čierna voda 4,00 hod.

Na streche Kremnických vrchov.
Poslednú aprílovú sobotu, deň pred prvým májom organizoval Klub turistov Šurany túru v Kremnických vrchoch , čo je sopečné pohorie v samom srdci Slovenska. Nachádza sa tu husto značená sieť turistických ciest, ktoré vedú peknými dolinami. Východná časť pohoria je vlastne pokračovaním Veľkej Fatry. V minulosti tu boli významné ložiská zlata. Prevažná časť pohoria je zalesnená. Túru sme začínali v blízkosti najdlhšieho železničného tunela v republike, dlhého takmer 5 km. Od hotela Bartoška sme išli modro značeným chodníkom, pokračovali sme dolinkou popri prameni stálym stúpaním. Cestou sme si urobili odbočku k dolnému prepadlisku – kde sa nachádza ponor potoka. S pribúdajúcou výškou začínal pribúdať aj sneh. Po pravej strane chodníka nás informačná tabuľka priviedla k hornému prepadlisku. Nakoniec sme po namáhavom výstupe prišli do sedla Flochovej 1297 m. Celý hrebeň tvoria suché stromy, dolu so snehovou perinou a nad nami klenba modrej oblohy. V istom zmysle je to stiesnený priestor, ktorý nemá nič spoločné s presvetlenými miestami a tak sme odbočili na červenú značku, ktorá nás priviedla na Svrčinník 1313 m, ktorý je len o 5 m nižší ako najvyšší vrch Flochová. Spoza stromov sa nám naskytol pohľad na zasnežený hlavný hrebeň Veľkej Fatry – Krížnu a Ostredok. V pravo sa tiahli hrebene Nízkych Tatier s majestátnou Prašivou. Bolo vidieť aj cieľ našej ďalšej májovej akcie – Salatín 1630 m. Vrátili sme sa späť do sedla a pokračovali sme na najvyšší vrch Kremnických vrchov – Flochovú 1318 m. Samotný vrchol tvorí asi 2 km dlhá takmer vodorovná plošina. Tu začína aj zelená značka vedúca do Turčianskych Teplíc, po ktorej sme schádzali. Nasledovalo prudké klesanie severným úpätím Flochovej, brodiac sa v šmykľavom snehu, kde sme sa neubránili ani mnohým pádom. Po čase v plytkom žľabe začal vytekať potôčik, ktorý postupne naberal na mohutnosti. Museli sme ho pár krát prekračovať, až sme hustým strmým lesom zostúpili na Ležisko 920 m. Ďalej sme pokračovali lesnou cestou zalesneným údolím Čiernovodskej doliny. Až v závere túry pastvou pre oči nebola príroda, ale dielo ľudských rúk – obrovský viadukt na najkrajšej železničnej trati Diviaky – Banská Bystrica. Dolina je hlboká a most nad ňou pôsobí impozantne. Trať traverzuje skalné úbočia tunelmi a viaduktmi, pričom prekonáva bralné rebrá a žľaby. Trať bola postavená v rokoch 1936 – 1940. Od viaduktu bol len kúsok na cestu v Žarnovickej doline, kde nás čakal autobus. Flochová nepatrí medzi výhľadové vrcholy, ale predsa sme na nej mohli obdivovať zimnú krajinu v plnej paráde. Gabriel Jóžeffi

fotogaléria

kalendár

18.05.2024

Meniny má Viola, zajtra Gertrúda

užitočné odkazy

naši sponzorzi