17
Aug
2020

Hrb

Pohorie: Veporské vrchy
Dátum a čas odchodu: 26. 09. 2020 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Veporské vrchy patria medzi menej navštevované časti Slovenského Rudohoria. Najvyšším vrchom pohoria je Fabova hoľa 1439 m. Striedajú sa tu hlboké pralesy s rozsiahlymi poľanami a pasienkami. Porast je tvorený zmiešanými lesmi, v nižších polohách prevládajú listnaté stromy – dub, buk, lipa, javor a vo vyšších nadmorských výškach prevažujú smrekové a jedľové porasty. Hrb je zalesnený vrch v severnej časti pohoria Poľana.

Leží severne od vrchu Vepor, s ktorým tvorí národnú prírodnú rezerváciu Ľubietovský Vepor. Je tiež súčasťou CHKO Poľana. Hrb je geografickým stredom Slovenska. Stredová poloha Hrbu je vypočítaná pomocou geometrických priesečníkov. Vrchol Hrbu tvorí impozantné, miestami až 40 metrov vysoké skalné bralo, spadajúce kolmou stenou na sever a západ. Poskytuje nám výhľad na všetky svetové strany s výnimkou juhu, na bezprostredné malebné okolie lúk, hlbokých lesov a horských dediniek Poľany a Veporských vrchov, ale taktiež aj na západnú časť hrebeňa Nízkych Tatier od Prašivej až po Ďumbier, za dobrej viditeľnosti možno zazrieť až Kráľovu hoľu a cez nízkotatranský hrebeň aj najvyššie štíty Vysokých Tatier. Smerom na západ a severozápad dominujú pohľadu vrcholy Veľkej Fatry, Kremnických vrchov a Vtáčnika, na východ zasa rudohorské diaľavy. Túru začíname v Osrblí a po cyklistickej trase prídeme na Tri vody, kde sa pri rázcestí nachádza vysoká pec. Z rázcestia pôjdeme po červená turistická značkačervenej značke, tzv.. Rudnou magistrálou k chate pod Hrbom. Odtiaľ vystúpime na Hrb 1255m a vrátime sa na chatu pod Hrbom 1068 m /1 hodina tam a späť/. Tu opustíme červenú magistrálu a pokračujeme modrou značkou cez Včelinec 800 m – asfaltkou na Starý Majer 700 m a do Ľubietovej 469 m. Ľubietová – banícka osada, v 13. – 14. storočí bola slobodné kráľovské mesto. Ťažilo sa tu zlato, železná a medená ruda. V súčasnosti sa tu vyrába maľovaná keramika.

Časy: Osrblie -Tri vody 1,40 hod. – chata pod Hrbom 3,30 hod. – Hrb 1255 m, 4,20 hod. – chata pod Hrbom 4,50 hod. – Včelinec 5,20 hod. – Starý Majer 5,50 hod. – Ľubietová 6,40

Trasa A: https://sk.mapy.cz/turisticka?… Trasa B: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

23.06.2021

Meniny má Sidónia, zajtra Ján

užitočné odkazy

naši sponzorzi