31
May
2021

Inovec

Pohorie: Považský Inovec
Dátum a čas odchodu: 19. 06. 2021 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Považský Inovec má podobu výrazného horského chrbta v dĺžke asi 48 km, jeho šírka na severe dosahuje 25 km, v južnej časti sa zužuje asi na 10 km. Rozprestiera sa na ploche asi 600 km2. Toto pohorie vyniká mohutnosťou vďaka susedstvu Podunajskej nížiny

Má zreteľný hlavný hrebeň, z ktorého vybiehajú bočné hrebene. Na severe pohoria v okolí vrcholu vystupujú až na hrebeň rozsiahle bukové lesy. Najvyšším vrchom pohoria je Inovec 1042 m. Východiskom našej túry je od železničnej stanice v Mníchovej Lehote 355 m, po červených turistických značkách na poľnú cestu vedúcu do lesa. Na rázcestí odbočuje vľavo zelená značka. Pokračujeme vpravo po červenej do zmiešaného lesa v stúpaní serpentínami až na úbočie a neskôr hrebeňom cez malú čistinku na lúku k orientačnému stĺpu, kde sa znovu pripája zelená značka z Mníchovej Lehoty. Pokračujeme spolu s ňou po pevnej ceste až k chate pod Inovcom 840 m. Od chaty pokračujeme cez strmšiu lúku borovicovým lesom. Lesná cesta sa mení na chodník. Po ňom stúpame až na vrchol Inovca 1042 m. Na vrchole sa nachádza oceľová rozhľadňa vysoká 21,5 m. Dokončená bola v roku 2015. Napriek veľkej výške rozhľadne na ktorú vedie 90 schodov je z nej pre vysoké stromy pomerne obmedzený výhľad. Výstup však stojí za to. Na juhu vidieť vrchy Považského Inovca s rozhľadňou na Marháte, na západe Nové Mesto nad Váhom a Veľkú Javorinu, na severe Trenčín a Dubnicu nad Váhom a na východe Bánovce nad Bebravou. Pod vrcholom Inovca sú v blízkosti na krátkej odbočke výstupovej trasy zo severu i západu romantické skaly, známe ako Vyhliadka Dr. Bundalu, ku ktorej vedie značkovaná odbočka z chodníka. Návštevu tohto miesta si v nijakom prípade nenechajte ujsť, výhľad skutočne stojí za to. Na vrchole si možno oddýchnuť pod dreveným prístreškom. Po oddychu strmo klesáme tou istou cestou späť. Od sedla Jarabský vrch 795 m môžete pokračovať aj zelenou značkou Krásnou dolinou, čo je o 15 min. dlhšie, a tiež zostupovať žltou značkou do Trenčianskeho Jastrabia 284 m, čo je o hodinu viac.

Časy: Mníchova Lehota, žel stanica 335 m, – Jarabský vrch 795 m, – sedlo 1,50 hod. – Chata pod Inovcom 840 m, 2,00 hod. – Pod Inovcom 2,25 hod. – Inovec 1042 m, 2,45 hod. – Mníchova Lehota žel. stanica 4,45 hod. Zelenou značkou Krásnou dolinou 5.00 hod. Zostup do Trenč. Jastrabia 5,45 hod.

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

25.01.2022

Meniny má Gejza, zajtra Tamara

užitočné odkazy

naši sponzorzi