08
Nov
2023

Jelenia skala

Pohorie: Malé Karpaty
Dátum a čas odchodu: 02. 12. 2023 o 07:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Malými Karpatmi sa začína veľký Karpatský oblúk tiahnuci sa od juhozápadu od Dunaja na severovýchod, po Nové Mesto nad Váhom v dĺžke okolo 100 km. Predstavujú nevysoké pohorie s najvyšším vrchom Záruby 767 m.

Nachádzajú sa tu zrúcaniny strážnych hradov, ktoré od 13. stor. chránili prechod cez Malé Karpaty, cez ktoré viedla tzv. Česká cesta, spájajúca po stáročia Čechy, Moravu a Uhorsko. Takými sú napríklad Ostrý Kameň a Korlátka. Túru začíname v Plaveckom Mikuláši pri Kostole sv. Floriána mierne stúpajúc hore dolinou po zelenej turistickej značke. Na konci obce pri vodárenskom objekte je pekná kaplnka, ďalej už pokračujeme lesnou cestou, kde je zákaz vjazdu pre motorové vozidlá. Po nenáročnom stúpaní po asfaltovej ceste popri potoku Libuša prídeme cca po 2,8 km na pravej strane ležiacej verejnosti prístupnej jaskyni Deravá skala. Od jaskyne Deravá skala, v miernom stúpaní po asfaltovej ceste prídeme k bývalej pálfyovskej horárni Mon Repos. V jej blízkosti je aj studnička s pitnou vodou. Od budovy Mon Repos pokračujeme stále po zelenej turistickej značke cez Kubašovú a Javorinku, kde je krásny výhľad na bralá Kršlenice, ale i Veterlín a Čiernu skalu k Jelenej skale a neskôr na Jeleniu horu. Je to zaujímavý skalný útvar v Malých Karpatoch, z ktorého je pekný výhľad na Plavecký hrad, neďaleké vrchy a za dobrej viditeľnosti aj na veterné elektrárne v diaľke. Z hornej časti lúky Jelenia hora zídeme po pravej strane dolu lúkou pod Jeleniu horu. Tu pri turistickom smerovníku pokračujeme po žltej turistickej značke do Plaveckého Mikuláša, kde túru ukončíme.

Časy: Plavecký Mikuláš 257 m – jaskyňa Deravá skala 1,00 hod. – Mon Repos 1,45 hod. – Kubašová 2,20 hod. – Javorinka 2,45 hod. – Jelenia skala 3,00 hod. – Jelenia hora 3,10 hod. Pod Jeleňou horou 3,20 hod. – Plavecký Mikuláš 3,50 hod.

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

22.07.2024

Meniny má Magdaléna, zajtra Oľga

užitočné odkazy

naši sponzorzi