24
Apr
2023

Kľak

Pohorie: Veľká Fatra
Dátum a čas odchodu: 27. 05. 2023 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Veľká Fatra nedostala meno pre svoju výšku, je nižšia ako Malá Fatra, ale pre svoju rozlohu 784 km . Najvyšším vrchom je Ostredok 1592 m.

Zo severu je pohorie ohraničené údolím rieky Váh, na západe Turčianskou kotlinou, východnú hranicu tvorí rieka Revúca od Nízkych Tatier. Z juhu sú to Kremnické vrchy. Asi 86 % územia tvoria lesy, najviac sú zastúpené smrekmi a dubmi. Najvyššie polohy pokrýva kosodrevina. Sklabinský Podzámok 550 m, leží v Kantorskej doline. Jej história je spätá s hradom Sklabiňa. Prvá písomná zmenka pochádza z roku 1258. Zrúcanina hradu je na návrší 625 m. Hrad je prístupný od západného okraja obce neznačkovanou poľnou cestou. Hrad založili v prvej polovici 13. stor. Jeho poslaním bolo chrániť kráľovské majetky turčianskych županov.

Na túru vychádzame zo Sklabinského Podhradia žltou turistickou značkou a spolu zo zelenou a červenou pôjdeme úzkou vozovkou do Kantorskej doliny. Prídeme k rozvetveniu doliny Kaplna. Pokračujeme ľavou dolinou mierne hore, k ohybu doliny Struháreň. O pár minút sa cesta delí na štyri. Pri Kľackom Grúni opúšťame dolinu a ostro vľavo, temer spiatočným smerom stúpame na lesnú zvážnicu. Potom trocha strmšie stúpame k poľovníckej chate. Nasleduje veľmi strmý výstup na hrebeň Kľaku. Vychodený chodník prudko stúpa rôznym porastom do vysokého riedkeho lesa. Nakoniec uvidíme presvitať hrebeňovú lúku smerujúcu k orientačnému smerovníku poľany Košarisko. Hore lúkou, spolu s modrou značkou stúpame čoraz strmšie priamo hore, na bralnatú vrcholovú korunku Kľaku 1394 m. Z vrcholu sa naskytá kruhový výhľad na všetky smery. Z vrcholu sa vraciame späť po modrej značke na Košarisko a zostupujeme ďalej po modrej Pod Kľakom, cez Tiesňavy a Hlavnú dolinu do Podhradia 500 m.

Druhá kratšia trasa vedie tak isto cez dedinu na rázcestie spolu so žltou, červenou a zelenou, kde odbočíme na červenú a prudko stúpame až na Katvú skalu 927 m. Útroby vrchu ukrývajú 9 jaskýň. Názov vrchu má svoj pôvod v minulosti. Na tomto mieste popravovali odsúdených – zhadzovali ich zo skaly. Z vrcholu pokračujeme cez Dolné Dvoriská do Podhradia.

Časy: Sklabinský Podzámok 550m – Kaplna 568 m 0,45 hod. – Pri Kľackom Grúni 1,40 hod. – Koškárovská lúka 3,30 hod. – Kľak 1394 m 4,20 hod. – Koškárovská lúka 4,45 hod. – Pod Javorím 5,30 hod. – Tiesňavy 6,05 hod. – Podhradie 6,50 hod.

Trasa A: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

B: Sklabinský podzámok – Katová skala 927 m 1,25 hod. – Dolné Dvoriská 1,45 hod. – Podhradie 2,40 hod.

Trasa B: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

22.07.2024

Meniny má Magdaléna, zajtra Oľga

užitočné odkazy

naši sponzorzi