Pohorie: Javorníky
Dátum a čas odchodu: 19. 03. 2016 o 07:00
Miesto odchodu: AS Šurany
Pohorie Javorníky tvorí súčasť pásma Karpát, ktoré leží na slovensko-moravskom pomedzí z väčšej časti na území Slovenskej republiky. Na severe na ne nadväzuje Turzovská vrchovina, na východe Kysucké Beskydy s Kysuckou vrchovinou, na juhovýchode so Žilinskou kotlinou a na juhu sú to Biele Karpaty.
Najvyšším vrchom je Veľký Javorník 1071 m. Klapy 654 m – krásna bralnatá pyramída, ktorá sa strmo týči priamo nad údolím Váhu a asi najimpozantnejšia je pri pohľade od rovnej hladiny Nimnickej priehrady. Na Klapy sa vydáme po žltej turistickej značke z obce Udiča 282 m. Obec sa spomína od roku 1321 a patrila postupne rôznym rodom. V chotári je sídlisko lužickej kultúry – zvyšky drevenej ľudovej architektúry. Nachádza sa tu neskorobarokový kostol z roku 1783. Po opustení dediny ideme lesnou cestou strmším stúpaním k rázcestníku Prameň pod Klapmi 475 m. Otvárajú sa nám výhľady do okolia. Prídeme až na úzky skalný hrebeň a po hrebeni vystúpime na krásnu bralnatú pyramídu, strmo sa týčiacu nad údolím Váhu – vrchol Klapov 654 m. Z vrcholu je úžasný výhľad na okolité vrchy a pohoria s hrebeňmi Javorníkov, Maníny, Súľovské skaly, Strážovské vrchy a hrebeň Martinských holí. Pekný je aj pohľad do údolia Váhu na obrovský meander Nimnickej priehrady, ležiaci hlboko pod nami. Z vrcholu zostupujeme do sedla Klapy, kde sa napája aj modrá značka a pokračujeme po Lopatinu, kde opustíme modrú a pokračujem žltou značkou na Považský hrad. Zrúcanina hradu je na skalnatom vápencovom vrchu 437 m, ktorého stráne strmo spadajú do údolia pri Považskom Podhradí. Hrad postavili v 2. polovici 13. stor. Prvý raz sa spomína v roku 1400. V roku 1458 kráľ Matej Korvín daroval hrad Podmanickovcom, ktorí ho po veľkom požiari v roku 1543 čiastočne prestavali. Po obsadení hradu tököliovskými vojskami ho dal cisár Leopold v roku 1698 zničiť. Odvtedy je v ruinách. Z hradu zostúpime do Považského Podhradia 298 m.
Časy: Udiča – prameň pod Klapmi 0,40 hod. – Klapy 654 m, 1,10 hod. – sedlo Klapy 1,20 hod. – Lopatina 583 m, 2,00 hod. – Považský hrad 2,30 hod. – Považské Podhradie 2,45 hod.
Cestou domov sa zastavíme na hrade Beckov. Je to konzervovaná zrúcanina hradu, čnejúca sa nad Považským podolím, v útese Považského Inovca. Počiatky hradu siahajú do polovice 13. storočia.
Šurianski turisti na Klapoch
Veľa krát som cestoval Považím od Trenčína smerom na Žilinu a vždy som z vlaku sledoval krásnu bralnatú pyramídu, ktorá sa strmo týčila nad údolím Váhu. Najviac sa vynímala od rovnej hladiny Nimnickej priehrady. Preto som sa rozhodol tento vrch zaradiť do programu nášho klubu. A tak v sobotu 19. marca, tešiac sa z pekného počasia, odchádzali dva plné autobusy s členmi Klubu turistov Šurany do pohoria Javorníky. Pridali sa k nám i členovia turistického krúžku zo Základnej školy na ul. SNP v Šuranoch. Na túru sme sa vydali z obce Udiča 282 m žltou turistickou značkou. Lesnou cestou strmším stúpaním sme prišli k rázcestníku Prameň pod Klapmi 475 m a pekným lesom s rozložitými dubmi sme išli priamo hore. Nasledoval strmý výstup po bralnatom, úzkom, skalnatom hrebeni až na vrchol Klapov 654 m. Na pomerne krátkom úseku sme prekonali výškový rozdiel 350 m. Z vrcholu sa nám otvoril úžasný výhľad na okolité kopce a pohoria. Na východe to boli Strážovské vrchy s Manínmi, spoza ktorých vykúkal zasnežený mohutný hrebeň Martinských holí a vľavo končiare Krivánskej Malej Fatry so skalnatým Rozsutcom. Z južnej strany sa beleli Vršatecké bralá a Považský Inovec. Pekný pohľad bol aj do údolia Váhu ležiaceho hlboko pod nami, na obrovský meander stojacej vodnej hladiny Nimnickej priehrady. Z vrcholu nasledoval strmý zostup dolu cez osadu Lopatina, so stálymi výhľadmi na Klapy. Turisticky málo známy vrch Klapy v ničom nezaostáva za ostatnými známymi vrchmi. Lesom sme pokračovali na zrúcaninu Považského hradu ležiaceho na skalnatom vápencovom vrchu 437 m, ktorého stráne strmo spadajú do údolia pri Považskom Podhradí. Hrad postavili v 2. polovici 13. storočia. Po prehliadke hradu sme zostúpili do Považského Podhradia 298 m. Cestou domov sme sa ešte zastavili na hrade Beckov. Je to konzervovaná zrúcanina hradu čnejúca sa nad Považským podolím, v útese Považského Inovca. Počiatky hradu siahajú do polovice 13. storočia. Ďalšia turistická akcia nás zavedie na vrch Baske nachádzajúci v pohorí Strážovských vrchov.
Gabriel Jóžeffi
Meniny má Žofia, zajtra Svetozár