14
Sep
2023

Kopa

Pohorie: Veľká Fatra
Dátum a čas odchodu: 04. 11. 2023 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Veľká Fatra patrí k najromantickejším pohoriam. Väčšina pohoria je husto zalesnená a iba niektoré vrcholové partie majú hôľny charakter.

Práve na nich sa nachádza veľké množstvo pastierskych salašov, ktoré dotvárajú krásu tejto krajiny. Najvyšším vrchom je Ostredok 1592 m. Zo severu je pohorie ohraničené údolím rieky Váh, na západe je to Turčianska kotlina a východnú hranicu s Nízkymi Tatrami tvorí rieka Revúca. Na juhu sú to Kremnické vrchy. Najvyššie polohy Veľkej Fatry pokrýva kosodrevina. Začiatok trasy je v Ľubochni. Na konci 19. storočia sa z dediny stalo kúpeľné letovisko. Vyrástli tu vily a hotely a vodoliečebný kúpeľný dom. Na začiatku 20. storočia pribudla hydroelektráreň, ktorá poháňala prvú elektrifikovanú úzkokoľajnú lesnú železnicu v Európe s rozchodom 760 mm. Slúžila na zvoz dreva ale aj osobnú dopravu v Ľubochnianskej doline. Za návštevu stojí aj národná kultúrna pamiatka Kollárov dom. Na túru vychádzame modrou značkou popri elektrárni, ďalej popod stožiare vysokého napätia do Ľubochnianskeho sedla 701 m. Je to hlboká zníženina v hrebeni medzi Kopou a Kľakom. Tu sa napojíme na červenú značku vpravo, držiac sa stále hrebeňa, na ktorom sa kde tu objavujú menšie bralá. Po 45 min. sme pri Korbeľke a krátko za tým, sme na vrcholci Grúňa 988 m. Hrebeň sa stáva menej výrazný a postupne vrastá do masívneho tela Kopy. Začína sa záverečný strmý výstup. Čoskoro sa pripojí žltá značka z Krpelian a chodníkom v tráve dosiahneme vrcholový hrebeň Kopy 1187 m. Vypína sa na severe Veľkej Fatry, nad sútokom Oravy a Váhu. Na čistine neďaleko vrcholu je vztýčený kríž a naskytá sa výhľad na náprotivný Šíp a na hrebene Krivánskej Malej Fatry. Kopa je mohutný zalesnený masív, vyplňujúci veľký ohyb Váhu medzi Ľubochňou, Rojkovom, Kraľovanmi a Krpeľanmi. Tvorí zakončenie hlavného hrebeňa a na všetky strany sa zvažuje strmými zalesnenými svahmi do Váhu. Na vlastný vrchol Kopy značka nevedie a prišli by ste naň asi za 10 minút. Červenou značkou zostupujeme do doliny Korbeľka s krasovými javmi. Zostupujeme ku kostolu sv. Cyrila a Metoda. Prejdeme cez most ponad rieku Ľubochnianka do Ľubochne 445 m.

Časy: Ľubochňa 445 m, – Ľubochnianske sedlo 1,35 hod. – Grúň 987 m, – Kopa 1187 m, 3,20 hod. – Korbeľka – Ľubochňa 5,20 hod.

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

25.06.2024

Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána

užitočné odkazy

naši sponzorzi