10
Apr
2024

Krakova hoľa

Pohorie: Nízke Tatry
Dátum a čas odchodu: 25. 05. 2024 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Nízke Tatry sú rozlohou najväčším pohorím u nás. Delia sa na dve časti. Pomenovanie dostali podľa najvyšších vrchov. Na západe sa rozprestierajú Ďumbierske Tatry podľa najvyššieho vrchu Ďumbier 2043 m a na východe Kráľovohoľské podľa Kráľovej hole 1948 m. Rozdeľuje ich cesta cez sedlo Čertovica 1238 m. Tiahnu sa od západu na východ v dĺžke 80 km a šírkou 35 km a tvoria výraznú, ťažko priepustnú horskú bariéru medzi Liptovom a Horehroním. Ich hlavný hrebeň sa tiahne stredom pohoria. Z hlavného hrebeňa na obe strany vybiehajú rázsochy striedajúce sa mohutnými dolinami.

Pramení tu štvorica veľkých riek: Čierny Váh, Hornád, Hnilec a Hron. Všetky pramenia pod Kráľovou hoľou. Na jazerá sú Nízke Tatry chudobné. Najväčšie je Vrbické pleso 6,2 ha v Demänovskej doline. Po obvode pohoria sa vyskytujú minerálne pramene, z ktorých v Korytnici sa voda plní do fliaš. Prevládajú tu ihličnaté lesy, smrek, jedľa, javor a chránený tis. Vo vyšších poloháh sú súvislé porasty kosodreviny. Najvýznamnejším strediskom turistiky je Demänovská dolina.

Na túru vychádzame poniže Demänovskej jaskyne Slobody, zelenou značkou k mohutnej vyvieračke Demänovky. Hneď za ňou sa začína krasová dolinka Vyvieranie a ocitneme sa pod mohutným skalným portálom, kde je uzavretý vchod do jaskyne mieru. Hneď za jaskyňou vstúpime do úzkej exponovanej tiesňavy, ktorou postupujeme skalným dnom potoka. Pomenovali ju podľa mohutného vodného toku Demänovky. Čaká nás neľahký prechod skalnatým korytom. Sústavou serpentín sa vyštveráme do Iľanovského sedla 1253 m, kde odbočíme na žltú značku, ktorou pokračujeme do sedla Machnaté 1450 m. Zo sedla pokračujeme úzkym ostrým hrebeňom modrej a žltej značky k mohutnému masívu Krakovej hole. Z rázcestia pod Krakovou hoľou 1730 m odbočíme tvarovou značkou – modrý trojuholník na Krakovu hoľu 1752 m. Naskytne sa pekný výhľad na celý Liptov a Chočské vrchy. Je to jeden z najzaujímavejších vrchov pohoria. Strmé boky sú rozbrázdené skalnými žľabmi. V podzemí masív skrýva najhlbšie jaskyne s podzemnými tokmi, ktoré vyvierajú v Jánskej doline. Zostupujeme tou istou trasou do sedla Machnaté a cez masív Pustého 1501 m, modrou značkou po skalných galériách . Je to skalnato-trávnatý, nižšie zalesnený masív – bohatá vápencová flóra. Chodník klesá poľanou a krátkym zalesneným hrebienkom v strmom zalesnenom svahu pohodlnými serpentínami zostúpime k Demänovskej jaskyni Slobody 831 m.

Časy: Jaskyňa Slobody 784 m, – Ilanovské sedlo 1253 m, 1,30 hod. – sedlo Machnaté 1450 m 2,15 hod. – zachádzka k masívu Pusté 1500 m 20 min. – rázcestie pod hoľou 1730 m, 3,25 hod. – Krakova hoľa 1752 m 3,30 hod. – sedlo 3,35 hod. – sedlo Machnaté 4,35 hod. – Dem. Jaskyňa Slobody 870 m 6 hod

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

25.06.2024

Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána

užitočné odkazy

naši sponzorzi