09
May
2024

Kraľova hoľa

Pohorie: Nízke Tatry
Dátum a čas odchodu: 15. 06. 2024 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Medzi údolím Váhu a Hrona sa tiahne od západu k východu mohutný, asi 80 km dlhý hrebeň Nízkych Tatier.

S početnými bočnými rázsochami dosahuje šírku až 35 km. Na západe ho ohraničuje cesta Ružomberok – Donovaly – Banská Bystrica, na východe cesta Poprad – Vernár – Červená Skala. Sedlo Čertovica 1238 m rozdeľuje pohorie na západnú časť – ďumbiersku a východnú časť Kráľovej hole. Telgárt 881 m, vrchárska obec v údolí potoka Zubrovica. Kúsok za obcou pramení Hron. Meandre Hrona sú vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu. Zaujímavosťou je aj železničná trať do Margecian s jedinečným kruhovým tunelom. Na zastávke Telgárt penzión vchádza trať do tunela, v ňom otočením o 360 naberá výšku, objaví sa nad dedinou, prejde cez viadukt, ktorý ôsmymi kamennými oblúkmi preklenie dolinu. V sedle Besník sa nachádza najvyššie položená rýchliková trať /930 m/ v celej bývalej ČS republike.

Zo Šumiacu vyrážame po modrej smerom na Kráľovu hoľu ( 1946 mnm ) . Po ceste nie je žiadna studnička, ale približne hodinu pod vrcholom je Chata pod Kráľovou hoľou, kde sa eme občerstviť. Vystúpime na vrchol Kráľovej hole. Majestátna hradba Západných a Vysokých Tatier vyrastajúca z hĺbky Liptovskej a Popradskej kotliny, členité hrebene Slovenského raja, malebná dolina horného toku Hrona, rozľahlé vrchy Slovenského Rudohoria, zádumčivé priestory Muránskej planiny i hôľnaté chrbty Veľkého boku so skalnatou baštou Ďumbiera a husté lesy pod nami – takýto výhľad sa ponúkne každému, kto neľutuje zo štyri hodiny námahy a vystúpi do výšky /1946 m/ k mohutnej konštrukcii televízneho vysielača, na vrchol Kráľovej hole. Tu hore, na rozložitom oblom hrebeni porastenom hustým trávnatým kobercom, z ktorého kde tu vyčnievajú mohutné žulové dosky, si človek uvedomí nekonečnosť životodarnej sily prírody, neprekonateľnosť jej večných zákonov. Po tisícročia prírodné živly formovali tento kút do svojráznej podoby a krásy. Vody Hrona, Hornádu i Čierneho Váhu postupne vymodelovali dolinky, doliny i údolia. Z vrcholu po hrebeni červenou značkou, ktorá je tiež označená ako Cesta hrdinov SNP. pokračujeme na útulňu Andrejcová . Po ceste hrebeňom nás čaká niekoľko ďalších vrcholov ako Stredná hoľa, Orlová či Bartková a hlavne dychberúce výhľady. Medzi Orlovou a Bartkovou sa nachádza aj zdroj vody – prameň. Za Bartkovou sa začína prudšie klesanie kosodrevinou do lesa, kde sa tak isto nachádza tabuľa so smerom k prameňu.

Časy. Šumiac 880 m – Kráľová hoľa 1946 m 3,15 hod. – Stredná hoľa 1876 m 3,50 hod. – Orlová 1840 m – Bartková 1790 m . – Andrejcová 1520 m 6,00 hod. – Pohorelá 7,20 hod.

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

25.06.2024

Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána

užitočné odkazy

naši sponzorzi