04
May
2022

Lysá Hora

Pohorie: Moravsko-sliezske Beskydy
Dátum a čas odchodu: 28. 05. 2022 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Moravsko-sliezske Beskydy sú pohorie nachádzajúce sa na severovýchode Česka v Moravskosliezskom kraji a severozápade Slovenska v Žilinskom kraji. Najvyšším vrchom v CHKO Beskydy je Lysá hora 1 323 m.

Je to lúčnatý vrch, na vrchole ktorého je križovatka viacerých turistických značiek. Vrchol sa nachádza v katastrálnom území obcí Ostravice, Krásná, Staré Hamry a Malenovice. Masív Lysej hory je od ďalších častí Moravsko-sliezskych Beskyd oddelený hlbokými údoliami Ostravice, Řečice a Mohelnice. Najvyšší vrchol Západných Beskýd má 4 hlavné rázsochy: Lukšinec, Malchor, Zimní Polana a Velký Kobylík. Z vrcholu sa turistom naskytne výhľad na pohoria Beskýd, Jeseníkov, Malej Fatry, Strážovských vrchov, Bielych Karpát, až po Západné a Vysoké Tatry. Pod vrcholom sa rozprestiera Ostravsko a časť Sliezska. Na Lysej hore sa nachádza meteorologická stanica, televízny vysielač, stredisko horskej služby, horské chaty SKI a Lysá hora, ubytovňa Kameňák, Bezručova chata, Chata Emila Zátopka – Maraton a Chata Emila Zátopka – Desítka (Kameňák). U Bezručovej chaty stojí malá kaplnka.

Túru začíname pri priehrade Šance 535 m a pokračujeme žltou značkou k rázcestiu „Pod Čuplem“ 837 m a ďalej cez Kobylanku 1054 m až na Lysú horu 1323 m. Z Lysej hory pôjdeme červenou značkou k rázcestníku Lukšinec a ďalej k rázcestníku Pod Lukšincem 860 m. Po zelenej značke pokračujeme k rázcestníku Staškov, kde sa napojíme na modrú značku a po „Líščí stezce“ prídeme na červenú značku, po ktorej sa dostaneme do obce Ostravice, kde je záver našej túry .

Časy: Šance přehrada 535 m – Lysá hora 1323 m 3,30 hod. – Lukšinec 4,10 hod. – Staškov rázc. 4,40 hod. – Ostravice 5,40 hod.

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

28.11.2023

Meniny má Henrieta, zajtra Vratko

užitočné odkazy

naši sponzorzi