31
Aug
2023

Lysec

Pohorie: Veľká Fatra
Dátum a čas odchodu: 23. 09. 2023 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Veľká Fatra je rozsiahle horské územie s členitým povrchom, bohatým výskytom krasových javov, súvislými lesmi, rozsiahlym hôľnym pásmom, dlhými dolinami, pestrým rastlinstvom a živočíšstvom a najväčším náleziskom tisu obyčajného v Európe. Predstavuje typické jadrové pohorie Karpát Fatransko-tatranskej oblasti. Na juhu zasahujú Starohorské vrchy, malá severozápadná časť pásma patrí do Turčianskej kotliny. Reliéf Veľkej Fatry je značne členitý pri veľkom výškovom rozpätí od 400 m v údolí Váhu vo Vrútkach, po 1592 m na Ostredku.

Najvýraznejšou krajinotvornou zložkou Veľkej Fatry sú lesy, ktoré pokrývajú 79 % národného parku. Najrozšírenejšou drevinou je buk, potom smrek, jedla, borovica a javor. Hlavný hrebeň Veľkej Fatry sa rozvetvuje medzi Ploskou a Čiernym kameňom na dva hrebene, východný Liptovský a západný Turčiansky. Západný hrebeň – Bralná Fatra je turisticky málo významný. Je to divočina, spleť húštin, rozváľaných dubov a smrekov. Zaberá divoké hlboko zarezané doliny vo vápencovo-dolomitických súvrstviach. Také sú doliny Gaderská, pokračovaním Dedošová a Vlkanová, Blatnická a Žarnovická. Z vrchov výnimku tvoria Lysec 1381 m, Kľak 1394 m, Magura 1059 m, Kopa 1187 m, Tlstá 1414 m a Ostrá 1256 m, z ktorých je pekný rozhľad. Túru začíname v Jasenskej doline nazývanej aj Vôdky – čo sa rozumie skôr horná časť doliny pod Malým Lyscom. Je tu stredisko letnej a zimnej turistiky pri obci Belá-Dulice. Modrou značkou od chaty Lysec asfaltovou cestou /asi 0,5 km/ opustíme vozovku a sme na úpätí strmej zalesnenej rázsochy Lysca, nazývanej Grúň. Najstrmší je samotný nástup. Stúpame priamo hore. Stále sa pridržiavame chrbta zalesneného Grúňa. Ten na kuse vedie skoro vodorovne /obmedzené výhľady/, potom znovu naberá výšku až vyústi do širokého oblého trávnatého chrbta. Za nepretržitého výhľadu sa dvíhame raz miernejšie, raz strmšie, až dosiahneme najvyšší bod celého masívu – Lysca 1381 m, medzi Belianskou a Hornojasenskou dolinou dominujúci celému okoliu. Z vrcholu je výborný výhľad a je tam bohatá kvetena. Dolu pokračujeme po žltej turistickej značke spočiatku lúčkami, neskôr strmo dolu vysokým bukovým lesom. Kúsok nad našou cestou je horná stanica lyžiarskeho vleku. Lúky sa vpravo zvažujú do Jasenskej doliny, my pokračujeme vľavo do Belianskej doliny. Je to hlboká a dlhá dolina vyúsťujúca z Turčianskej kotliny v obci Belá – Dulice, až k Chate pod Borišovom. Túru ukončíme v obci Belá – Dulice, ktorá vznikla spojením dvoch obcí. V ústí doliny sú dve hradiská z doby železnej. V obci je kostol z 13. storočia, renesančne upravený v 17. storočí.

Časy: Belá-Dulice 490 m – Jasenská dolina – chata Lysec 0,45 hod. – začiatok holí 2,00 hod. – Lysec 1381 m 3,00 hod. – Belá 5,30 hod.

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

25.06.2024

Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána

užitočné odkazy

naši sponzorzi