30
May
2021

Malenica

Pohorie: Strážovské vrchy
Dátum a čas odchodu: 05. 06. 2021 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Pohorie netvorí jednotnú štruktúru a ani nemá ústredný chrbát, ale sa delí na niekoľko menších povrchových celkov. Najvyšší vrchol pohoria je Strážov 1213 m.

Podhorské obce si uchovali bohatý folklór. Túru začíname v Slopnej 317 m. Prvá zmienka o obci je z roku 1277. Nachádza sa tu neskorobarokový kostol z 18. stor. Vychádzame po zelenej turistickej značke cez lúky do osady Podmalenica. Po ľavej strane máme masív Malenice. Z osady mierne stúpame serpentínami po zvážnici. Treba pozorne sledovať značky, lebo nás čaká odbočenie vľavo na prudšie stúpajúci chodník, po ktorom prídeme na peknú vyhliadku. Pokračujeme pomedzi skalné bralá riedkym lesom k smerovníku v sedle Malenica 878 m. Tu môžeme odbočiť a pokračovať po významových značkách skalným hrebeňom na vrchol Ostrej Malenice 909 m. Od dreveného kríža a vrcholovej schránky máme výhľad na Považie. Z vrcholu sa vrátime späť do sedla a po značke pokračujeme smerom na juh cez Rohatín 832 m a Rakytník 807 m. Zostúpime do Mojtína 636 m. Je to jedna z najvyššie položených obcí Považia. Nachádza sa tu kostol z r. 1858 s oltárnym obrazom Cyrila a Metoda. Obec je tiež známa svojimi jaskyňami nachádzajúcimi sa východne od obce. Od mojtínskeho kostola je potrebné sledovať žltú a neskôr modrú turistickú značku s názvom Mojtín rázcestie. Modrá nás dovedie na koniec dediny k ďalšiemu rázcestníku, k Mojtínskej jaskyni. Pokračujeme klesaním po lesnej ceste do údolia. Zo značky musíme včas odbočiť na neznačený lesný chodník. Chodník k jaskyni vedie popod skaly na pravej strane údolia, ktorým sme prišli z obce. Informovať nás bude drevený rázcestník, na ktorom je nápis Mojtínska jaskyňa. V skalách sa tu nachádza viacero jaskýň. Posledné metre chodníka sú lemované zábradlím. Jaskyňa je dlhá 46 m a jej vnútro skrášľujú krasové útvary. V nej je umiestnená socha Svätého Jozefa v životnej veľkosti.

Časy: Slopná 317 m, – Podmalenica 1,10 hod. – sedlo Malenica 878 m, 2,30 hod. – Rohatín 832 m, – Rakytník 807 m, – Mojtín 636 m, 4,40 hod. – Mojtínska jaskyňa 5,40 hod.

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

25.01.2022

Meniny má Gejza, zajtra Tamara

užitočné odkazy

naši sponzorzi