01
Jun
2023

Paklenica

Pohorie: Paklenica
Dátum a čas odchodu: 01. 07. 2023 o 07:15
Dátum príchodu: 08. 07. 2023
Miesto odchodu: AS Šurany

Odchod o 6.00 hod. Partizánske, po trase Nitra – Šurany - Komárno – okolo Balatónu – Starigrad/Seline/.

Oblasť národného parku Paklenica se rozkládá na prímorských svahoch pohoria Velebit. Vaganski vrh je najvyšším vrcholom Velebitu a s výškou 1 758 m.n m., zároveň štvrtý najvyšší vrch Chorvátska. Najatraktívnejšou oblasťou NP Paklenica je oblasť kaňonov Velika Paklenica a Mala Paklenica, ktoré sú od seba oddelené 500m vysokou náhornou planinou.

1.deň – turistika – ráno po ceste z dedinky Seline a odtiaľ cez Malú Paklenicu po náhornej planine okolo Jurline, a cez Velkú Paklenicu späť do Starigradu, alebo sa vrátiť späť do Seline. Kaňon Mala Paklenica je 12km dlhý a 400–500 m široký. Najužšia časť je len 10m široká. Mala Paklenica je prekrásna oblasť, terén je tu mierne obtiažny, ale priechodný, bez ciest. Dá sa prejsť iba vyschnutým korytom potoka.

2.deň – po raňajkách, pre záujemcov, foto safari na terénnych autách LAND ROVER, po stopách Winnetoua /miesta, kde boli natáčané scény z legendárnych filmov/. Cena cca 80 €.

3.deň – turistika – výstup na Vaganski vrh – najvyšší vrchol v Paklenickom n. p. , alebo kaňon Velika Paklenica je 14km dlhý a 500–800m široký. V najužšej časti, je len 50m široký. Horská rieka Paklenica, ktorá tečie kaňonom, je väčšinu roka bez vody. Kaňon obklopujú až 700m vysoké vápencové skalné steny. Kaňon sa rozširuje pod skalou Aničin kuk (714m), je tu rozľahlá lúka a niekoľko jaskýň – najväčšia z nich je 175m dlhá – Manita peč – jedna z najkrajšia jaskýň v celom NP. Možnosť pokračovať až nakoniec kaňonu Velika Paklenica, cestou uvidíme Paklenický mlyn, vodopády, horolezeckú oblasť, chatu Lugarnica, chatu Paklenica neďaleko horských dediniek Pariči a Ramiči.

4.deň – výlet na ostrov Pag, spojený s výstupom na najvyššie miesto, na kopec sv. Vid 348 m. n m. Odmenou za vynaloženú námahu nám budú nádherné panoramatické výhľady na celé pobrežie Pagského zálivu. Pri spiatočnej ceste zastávka v centre historického mesta Pag.

5.deň – výlet na Plitvické jazerá/podľa záujemcov, bude posudzovaný ako fakultatívny výlet, cena sa bude odvíjať od počtu ľudí, vstupné na Plytvice cca 17€/osoba + cena výletu/. Alternatívne turistika, alebo kajaking podľa dohody. Večer výlet do Zadaru.

6.deň – turistika – zo Seline smerom na Aničin kuk a zostup do Velikej Paklenice.

Program: je len orientačný a bude sa odvíjať od počasia, dohody a daných možností, konečné rozhodnutie bude na vedúcom zájazdu.

Ubytovanie: v izbách a apartmánoch penziónu CROATIA, situovaného priamo pri mori s vlastnou plážou a reštauráciou, v mestečku Starigrad, ktoré je zároveň vstupnou bránou do národného parku Paklenica.Všetky apartmány a izby majú kúpeľňu, WC, TV a klimatizáciu s balkónom, výhľadom na more a okolitú prírodu. Stravovanie: polpenzia vo vlastnej reštaurácii. Raňajky formou bufetu, večera výber z viac druhov rýb a mäsa. Doprava: autobusom, ktorý bude počas pobytu k dispozícii. Vybavenie: Oblečenie na VHT, nepremokavá bunda, čapica, rukavice, pevné turistické topánky, plavky, prezuvky.

Poistenie: Individuálne.

fotogaléria

kalendár

25.05.2024

Meniny má Urban, zajtra Dušan

užitočné odkazy

naši sponzorzi