21
Feb
2023

Podskalský Roháč

Pohorie: Súĺovské vrchy
Dátum a čas odchodu: 15. 04. 2023 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Súľovské vrchy sú rozlohou neveľký horský celok rozprestierajúci sa medzi údolím Rajčianky a Váhom, približne v trojuholníku Žilina – Považská Bystrica – Rajec a predstavujú najrozsiahlejšie zoskupenie skál na Slovensku, mimo Vysokých Tatier. Príroda tu dokázala vymodelovať rôzne bizarné tvary mimoriadne fotogenické.

Vyznačujú sa výnimočnou pestrosťou povrchových tvarov. Vznikli tu stĺpovité bralné vyvýšeniny a sieť dolín, ktoré miestami vytvárajú celé skalné mestá. Najvyšším vrchom Súľovských skál je Žibrid 867 m, na jeho vrchole sú mohutné skalné bralá. Sú súčasťou CHKO Strážovské vrchy.

Túru začíname v obci Podskálie a cieľom našej túry je Podskalský Roháč. Tento Podskalský Roháč alebo len Roháč 720 m tvorí spoločne so susedným vrcholom Veľké skaly 628 m, dlhý skalnatý hrebeň s množstvom zaujímavých skalných útvarov. Vrch Roháč leží v strednej časti Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy a jeho veľká časť zasahuje do národnej prírodnej rezervácie s najvyšším 5. stupňom ochrany Podskalský Roháč. Z vrcholových partií hrebeňa môžeme vidieť Strážovské vrchy, Malú Fatru, Biele Karpaty i mesto Považská Bystrica. Pôjdeme popri kaplnke sv. Heleny nachádzajúcej sa za obcou. Výstup je miestami náročnejší, na trase sa nachádza niekoľko exponovaných úsekov. Po ukončení túry sa presunieme autobusom k NPR Manínska tiesňava.

Manínska tiesňava je prírodná národná rezervácia. Je to hlboká tiesňava medzi vápencovými bralami Veľkého a Malého Manína. Typická je vysokými skalnými stenami, divokými bralnými útvarmi, skalnými oknami, vežami, ihlami a jaskyňami. Úzky skalnatý kaňon vznikol postupným zarezávaním Manínskeho potoka do vápencov. Tým vznikla atraktívna, ale ťažko priechodná tiesňava. Veľký Manín 891 m, je dominantou okolia Považskej Bystrice a zároveň najvyšším vrcholom Súľovských vrchov. Jeho menším bratom je Malý Manín 813 m, ktorých navzájom oddeľuje Manínska tiesňava. Začíname pri autokempingu pred tiesňavou žltou značkou k Vápencovej jaskyni..Pri rázcestníku Pod Veľkým Manínom sa napojíme na zelenú značku a po nej prídeme do Záskalia. Červenou značkou sa vrátime naspäť k autobusu – Manínska tiesňava kemp..

Časy: Podskálie 360 m – Veľké Skaly 628 m – Podskalský Roháč 720 m 1,45 hod.- Podskálie /náučný chodník/ 3,00 hod. + okruh cez Veľký Manín 4 hod. Manínska tiesňava, kemp – Vápencová jaskyňa 2,00 hod. – Pod Veľkým Manínom 2,10 hod. – Záskalie 2,40 hod. – Manínska tiesňava, kemp 3,20 hod.

Trasa Podskalský Roháč: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

Trasa Manínska Tiesňava: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

02.10.2023

Meniny má Levoslav, zajtra Stela

užitočné odkazy

naši sponzorzi