13
Mar
2024

Pulčinské skaly

Pohorie: Beskydy
Dátum a čas odchodu: 13. 04. 2024 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Pohorie Javorníky sú na českom území súčasťou CHKO Beskydy, na slovenskom CHKO Kysuce. Na západe tvorí hranicu s Vizovickými vrchmi údolie rieky Senice, na severe Vsetínská Bečva ich oddeľuje od Vsetínských Beskyd a na juhu Lysský průsmyk od Kyčerskej hornatiny, kde sa rozprestiera CHKO Bílé Karpaty. Javorníky sú súčasťou Západných Karpat a geomorfologickej oblasti Slovensko-moravské Karpaty.

Najvyšším vrcholom Javorníkov je slovenský Veľký Javorník (1071 m n. m.) a najvyšším vrchom moravskej časti Javorníkov je Malý Javorník (1019 m n. m.). Hrebeňová trasa poskytuje veľmi krásne výhľady na Vsetínské Beskydy, na Moravskoslezské Beskydy, ale tiež na juh na Slovensko. Neopakovateľnú malebnosť dodávajú týmto horám roztrúsené samoty a osady, ktoré sa šplhajú až do najvyšších polôh. Os pohoria tvorí asi 30 km dlhý, málo členitý chrbát s vrcholmi Kohútka (913 m), Stolečný vrch (956 m), Malý Javorník (1019 m) a najvyšší Veľký Javorník (1071 m). Až po Malý Javorník vedie po hrebeni hranica so SR. Na juhozápade je Papajským sedlom oddelená skupina Makyty (922 m). Súčasťou Javorníkov sú i tri skupiny skalnatých útvarov, ktoré sú od seba charakterom dosť odlišné.. Sú to Lačnovské skály, Čertovy skály a Pulčínske skály.

Túru začíname v obci Lačnov 568 m a žltou značkou stúpame najprv lúkami a potom lesom až k Dolným Lačnovským skalám . Odbočujeme po ňom vľavo a asi po 200 m sme pri Horných Lačnovských skalách. Skaly svojou charakteristikou pripomínajú ementálsky syr. Je to asi 100 metrový blok skál. Lačnovské skály sú menej známe, skalné zoskupenie nad obcou Lačnov a je charakteristické veľkými skalnými dutinami kruhového pôdorysu. Vrátime sa naspäť k rázcestníku Lačnovské skály a po žltej pokračujeme k rázcestníku Laz, kde sa napojíme na modrú značku a neskôr odbočíme neznačkovým chodníkom na Krajčice 730 m. Vrátime sa späť a Hornolidečskou magistrálou pokračujeme na Čertovy skály a po modrej značke ideme smerom na Pulčínské skály. Okolo šestnástej opúšťame Čertove skaly a po modrej značke ideme smerom do Pulčínskych skál. Značka ide najprv asi 300 m po frekventovanej štátnej ceste, potom sa lomí doprava a podchodom pod železnicou vedie najprv asfaltkou a neskôr lesnou cestou. Cesta pomaly stúpa a po troch kilometroch sme pri Pulčínskych skalách. Na rázcestí ideme ku skalám po modrej značke, odkiaľ začína prudké stúpanie po schodoch. Pod vrcholom sú pozostatky skalného hradu Pulčín, z ktorého sú zachované iba vytesané schody. Urobíme okruh cez Vyhlídku a po červenej značke sa vrátime k rázcestníku Pulčínské skály. Je to nádherný pieskovcový labyrint nachádzajúci sa v nadmorskej výške 600 – 750 m. Pulčínské skály, ktoré sa nachádzajú na vrchu Hradisko sú od roku 1989 národnou prírodnou rezerváciou. Pokračujeme červenou značkou do obce Pulčín, kde nás bude čakať autobus.

Časy: Lačnov 568 m – Na kopci 683 m – Krajčice 730 m – Pulčinské skály /okruh/- Pulčín/Francová Lhota 5 hod.

Trasa:https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

25.06.2024

Meniny má Tadeáš, zajtra Adriána

užitočné odkazy

naši sponzorzi