08
Nov
2018

Pustovnícka jaskyňa

Pohorie: Börzsöny
Dátum a čas odchodu: 01. 12. 2018 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Rieka Ipeľ ohraničuje zo severu a západu vulkanické pohorie Börzsöny na severe Maďarska, najvyšším vrcholom je Csóványos 938 m. Vrch Szent Mihály-hegy ( Vrch Svätého Michala) sa vypína na najjužnejšom cípe pohoria ako strážna veža, nad meandrujúcim sa veľtokom Dunaj, vytvárajúc nádhernú prírodnú scenériu. V kamenistom svahu vrchu sa nachádza Pustovnícka jaskyňa, ktorej prvými obyvateľmi boli už v 11. storočí baziliáni.

Túru začíname v obci Zebegény, z prístavného parkoviska po žltej značke ▬ postupujeme pod železničným mostom do centra obce, prejdeme okolo kostola postaveného v secesnom štýle, a za potokom po žltej značke ▲ začneme stúpať k rozhľadni Kós Károly-kilátó. Z rozhľadne máme nádherné výhľady na obec Zebegény a rieku Dunaj. Nemožno si na kopci nevšimnúť rozsiahly trianonský pamätník, na informačnej tabuli sa nachádzajú údaje o rozpade Uhorska. Na kopci je aj kaplnka, kde končí cesta Kalvárie.Za rozhľadňou sa opäť napojíme na trasu žltej značky ▬ a po úseku vo svahu kopca vystúpime na hrebeň. Po miernom klesaní sa pripojí aj modrá značka ▬ a cez lúku Világos-tér, vystúpime na vrch Hegyes-tető (Ostrý vrch), 482 m. Nachádza sa tu kamenná vyhliadková veža Julianus barát-kilátó, s nádherným výhľadom na Dunaj. Postupujeme po hrebeni, onedlho sa modrá značka odpojí a pokračujeme po žltej značke na zalesnený vrchol Szent Mihály-hegy, 484 m. Po strmom zostupe cestou Kittenberger-út, pred nenápadným vŕškom Rigó-hegy, zabočíme prudko doprava na chodník žltej značky Ω, ktorý nás privedie k Pustovníckej jaskyni. Pôvodnú jaskyňu rozširovali do dnešnej podoby pustovnícki mnísi a obývali ich niekoľko storočí, skromné bývanie im určite bolo vykompenzované luxusným výhľadom na celý meandrujúci úsek Dunaja. Od jaskyne pokračujeme najprv po modrej značke Ω , a od skalnatého brala Dobozi-orom pokračujeme po žltej značke +. Cestou máme ešte niekoľko výhľadov, našu pozornosť upúta nádherný kaštieľ Dőry-kastély, a popri historickom železničnom moste so siedmimi oblúkmi sa vraciame do obce, kde naša túra končí.

Časy: Zebegény 110 m, – Kós Károly-kilátó 155 m, 0,20 hod. – rázc. Hegyestetői út 365 m, 1,40 hod. – Szent Mihály-hegy 484 m, 2,20 hod. – Kittenberger út ( Rigó-hegy ) 315 m, 2,45 hod. – Dobozi-orom 330 m, 4,00 hod. – Zebegény 5,00 hod.

Pri Dunajskom ohybe

Prvý december bol pre Klub turistov Šurany záverom turistickej sezóny v roku 2018, cieľom bola Pustovnícka jaskyňa v susednom Maďarsku v najjužnejšej časti pohoria Börzsöny, kde meandrujúci Dunaj vytvoril krásnu prírodnú scenériu, známu ako Dunajský ohyb. V mrazivom, ale pokojnom, trochu pochmúrnom počasí sme túru začali v obci Zebegény. Podľa ľudovej legendy, keď začiatkom 18. storočia prichádzali do Turkami zničeného Uhorska nemeckí novousadlíci na pltiach, v širokom dunajskom oblúku vykríkli ,,See beginnt“, tak vlastne obec nechtiac aj pomenovali. Od kostola, ktorý bol postavený v secesnom štýle v r. 1910, sme vystupovali po serpentínach na Kalváriový kopec, kde sa nachádza rozsiahly pamätník na zašlú slávu veľkého Uhorska, tzv. Trianonský pamätník. Pri pamätníku je malá kaplnka, kde končí cesta Kalvárie a rozhľadňa Kós Károly-kilátó, ktorá bola pomenovaná podľa architekta miestneho kostola. Krásny výhľad v nás vystupňoval dobrú náladu, a tak sme hladko zdolali výstup na ďalšiu rozhľadňu, Julianus-barát kilátó, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 482 m. Horšia viditeľnosť nám dovolila vidieť iba mestečká Nagymaros a Visegrád, posledný veľký ohyb Dunaja, kde sa začína ostrov Szentendre-sziget rozdeľujúci rieku na dve ramená, Vyšehradské vrchy a ohyb Dunaja pri ústí Ipľa. Rozhľadňu pomenovali po dominikánskom mníchovi Juliánovi, ktorý v rokoch 1235–1236 navštívil staromaďarské kmene v ich pravlasti. Pri druhej ceste v roku 1237 už nebol úspešný, krajinu starých Maďarov Magnu Hungaria už ovládli Mongoli, od ktorých Julián dostal ultimatívne posolstvo pre panovníka Bélu IV., aby sa Uhorsko podriadilo Mongolom. Hrozba sa naplnila v rokoch 1241–1242 veľkým spustošením krajiny. Po hrebeni sme potom pokračovali na vrch Szent Mihály-hegy 484 m, nasledoval strmý zostup po Kittenbergerovej ceste smerujúc k Nagymarosu, pri vŕšku Rigó – hegy sme zabočili na posledný úsek vedúci k jaskyni, spestrený mnohými výhľadmi. Pred jaskyňou je široká terasa, tak sme si dopriali krátky odpočinok a občerstvenie pri nádherných výhľadoch. Po úpravách jaskyne pustovníkmi to tu vyzerá ako kamenný činžiak, takže niektorí naši turisti vyskúšali ako sa tu býva, dokonca sa tu zjavil aj ,,Svätý muž“ s krížom. Návrat od jaskyne sme začali strmým výstupom po modrej značke, aby naše úsilie bolo odmenené ďalším nádherným výhľadom pri brale Dobozi-orom, no zďaleka nie posledným, ešte sme ich niekoľko absolvovali. Zostúpili sme k železničnej trati, prechádzame popri historickom moste so siedmimi oblúkmi, symbolizujúcom siedmich vodcov starých Maďarov. Pred vstupom späť do obce Zebegény upútal našu pozornosť kaštieľ postavený v r. 1917 v eklektickom štýle, Dőry-kastély. Túru sme ukončili v dobrej nálade, čo sa nám podarilo preniesť aj na predavača občerstvenia v prístave, ktorý nám pripravil chutné palacinky a lángoše. Cestou domov nás sprevádzajú poletujúce snehové vločky.

Končíme teda vydarený turistický rok 2018 a už sa vopred tešíme na ďalšie spoločné zážitky a dobrodružstvá, ktoré nás čakajú v roku 2019. Horám zdar!

Ján Brat

fotogaléria

kalendár

26.04.2024

Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

užitočné odkazy

naši sponzorzi