07
Mar
2023

Radhošť

Pohorie: Moravsko-sliezske Beskydy
Dátum a čas odchodu: 06. 05. 2023 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Moravsko-sliezske Beskydy sú pohorie nachádzajúce sa na severovýchode Česka v Moravskosliezskom kraji a severozápade Slovenska v Žilinskom kraji.

Najvyšším vrchom v CHKO Beskydy je Lysá hora 1 323 m. Je to lúčnatý vrch, na vrchole ktorého je križovatka viacerých turistických značiek. Vrchol sa nachádza v katastrálnom území obcí Ostravice, Krásná, Staré Hamry a Malenovice. Masív Lysej hory je od ďalších častí Moravsko-sliezskych Beskyd oddelený hlbokými údoliami Ostravice, Řečice a Mohelnice. Najvyšší vrchol Západných Beskýd má 4 hlavné rázsochy: Lukšinec, Malchor, Zimní Polana a Velký Kobylík.

Túru začíname v obci Čeladná 430 m a modrou značkou pokračujeme na rázcestie Pod Stolovou, odkiaľ ideme ďalej žltou značkou na rázcestie Malá Stolová. Tu sa napojíme na červenú značku a „stezkou Českem“ prídeme na rázcestie Čertuv mlyn. Pokračujeme stále červenou až do sedla Tanečnice, kde sa napojíme na zelenú značku a prídeme po nej na Pustevny. Je to sedlo známe pre turistické stavby – Libušín a Mamenka, ktorých autorom je Dušan Jurkovič. Od Pustevní pôjdeme modrou značkou okolo sochy Radegast /pohanský boh pohostinnosti, plodnosti a úrody/ na vrchol Radhošť 1129 m, kde stojí drevený kostol sv. Cyrila a Metoda a pred ním sú sochy týchto dvoch vierozvestcov. Vrchol nám poskytne výhľady na Beskydy, Valašsko, Jeseníky a Malú a Veľkú Fatru. Z vrcholu sa vrátime späť k rázcestníku Radhošť – hreben, kde sa napojíme na zelenú značku, po ktorej pídeme do Trojanovíc, kde naša túra končí. Na Pustevny premáva z Trojanovíc lanovka. Cena jednosmerného lístku je 200 Kč pre dôchodcu, dá sa platiť i kartou.

Časy: Čeladná 430 m – Čertuv stul 3,00 hod. – Pustevny 1084 m 3,50 hod. – Radhošť 1129 m 5,10 hod. – ráztoka Trojanovice 500 m 6,30 hod.

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

B: Trojanovice – lanovka na Pustevny – Radhošť – ráztoka Trojanovice 2,40 hod.

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

22.07.2024

Meniny má Magdaléna, zajtra Oľga

užitočné odkazy

naši sponzorzi