04
Mar
2022

Šíp

Pohorie: Chočské vrchy
Dátum a čas odchodu: 23. 04. 2022 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Chočské vrchy tvoria pomerne úzky, horský pás rozbiehajúci sa od Kráľovian, kde ich rieka Orava oddeľuje od Malej Fatry, do ktorej sa tu vlieva rieka Váh a proti jej prúdu sa tiahnu až po Suchú dolinu na sedlo Holice pod Sivým vrchom, kde susedia zo Západnými Tatrami.

Na rozdiel od ostatných pohorí sú Chočské vrchy pomerne rozčlenené a chýba im jednoliaty ústredný chrbát. Sú rozrezané do hlbokých dolín a samostatných vrchov. Celej tejto skupine dominuje pyramída Veľkého Choča 1611 m, ktorý je najvyšším vrchom. Pohorie je známe najmä dvoma krasovými tiesňavami a to Prosieckou a Kvačianskou dolinou, ktoré sú považované za najkrajšie doliny Slovenska. Začíname v Stankovanoch 441 m, – obec doložená v roku 1425 patrila Likavskému panstvu. Asi 300 m od autobusu pri železničnej trati sa nachádza minerálny prameň. Prejdeme popod železničnú trať a hneď po pár metroch odbočíme vpravo do lesa. Spočiatku strmím chodníkom, za stáleho stúpania prídeme do malej vrchárskej osady Podšíp 760 m. Tvorí ju niekoľko dreveníc, ktoré sa dnes využívajú na súkromné rekreačné bývanie. Je to príjemné oddychové miesto s nádhernou kulisou Malej Fatry – s Rozsutcom a skalných brál Šípu. Tu sa napojíme na žltú turistickú značku a strmo stúpame do bukového lesa. Suťový chodník sa strmo kľukatí po juhozápadných svahoch pomedzi skupiny stromov. Popod romantické skalné veže s námahou vystúpime na výrazný hrebienok /krátkou odbočkou môžeme prísť na panoramatickú vyhliadku/. Neustále, strmím namáhavým stúpaním dosiahneme vrcholový hrebeň a po chvíli prídeme z lesa na skalnatý západný vrchol Šípa 1143 m, s mohutným dreveným krížom. Prekvapujúco krásny výhľad je odmenou za namáhavý výstup. Škoda, že nie je vidieť samotný sútok Oravy a Váhu, vidieť len dvojfarebný tok vzniknutý spojením dvoch riek. Ďalej prechádzame cez zaujímavé skalné mestečko na Šíp 1169 m. Popri turistickom chodníku vidíme množstvo krásnych skalných útvarov a pestrofarebnú kvetenu. Z vrcholu Šípu je nádherný výhľad na koryto Váhu, Veľkú Fatru – Kopu, kúpeľnú obec Ľubochňu uprostred lesov s Kútnikovým kopcom, Borišov, Ploskú, Čierny kameň, Rakytov a Choč. Z vrcholu pokračujeme po hrebeni nadol a prichádzame k ďalšiemu skalnému bralu skrývajúcemu asi 10 m dlhú jaskyňu. Aby sme sa k nej dostali, musíme odbočiť vpravo zo značeného turistického chodníka. Táto malá zachádzka sa ale oplatí. Ďalej mierne klesáme lesom až na rozľahlú čistinku do Žaškovského sedla. Odtiaľ vchádzame do lesa, do Škutovej doliny a rozbitou lesnou cestou do Stankovian. Tu, cez závory prejdeme na druhú stranu železničnej trate.

Časy: Stankovany – Podšíp 1,00 hod. – Západný Šíp, kríž 2,00 hod. – Šíp 2,30 hod. – Žaškovské sedlo 3,20 hod. – Stankovany 3,50 hod.

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

08.12.2022

Meniny má Marína, zajtra Izabela

užitočné odkazy

naši sponzorzi