29
Jan
2018

Skerešov

Pohorie: Pohronský Inovec
Dátum a čas odchodu: 17. 02. 2018 o 08:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Pohorie Pohronský Inovec sa rozkladá východne od pohoria Tríbeč, ktoré oddeľuje rieka Žitava. Na juhu je ohraničený Hronskou pahorkatinou, na severe pohorím Vtáčnik a na východe ich oddeľuje rieka Hron od Štiavnických vrchov.

Najvyšší vrch pohoria je Veľký Inovec 901 m. Oblasť Pohronského Inovca odvodňujú rieky Žitava a Hron. Veľkú časť pohoria pokrývajú listnaté dubovo-hrabové lesy s prímesou buka. Dominantnou drevinou je dub. Na túru vychádzame z obce Obyce 260 m, ktorá sa nachádza v severozápadnej časti pohoria, v úzkej doline Žitavy. Písomne je doložená z roku 1165 ako majetok opátstva v Hronskom Beňadiku. V roku 1632 si obec podmanili Turci. V 18. a 19. storočí tu prekvitala sklárska výroba v Obyckej Huti. Skláreň zanikla v r. 1885. Začiatkom 19. stor. tu bola postavená papiereň. S výrobou sa prestalo v roku 1840. V roku 1859 sa v chotári obce nachádzali hnedouhoľné bane. Ťažbu v baniach zastavili v roku 1949. Jeden kilometer východne od obce sa nachádza Drieňová studňa. Z Obýc vychádzame strmým stúpaním, riedko zalesneným hrebeňom s mladým dubovým porastom a vo vrcholovej časti so zakrpatenými borovicami. Niektoré skalné útvary Skerešova svojou mohutnosťou pripomínajú rôzne tvary dosahujúce miestami výšku okolo 20 m. Skaly sa vyznačujú bohatou vegetáciou lišajníkov a machov, najmä v jarnom období, kedy je celý hrebeň spestrený aj teplomilnou kvetenou. V skalných stenách sa nachádzajú skalné diery a previsy pripomínajúce jaskyne. Vrchol Skerešova 508 m, poskytuje pekné výhľady na Obyce, Zlaté Moravce a hrebene Pohronského Inovca a Tríbeča. Skalný hrebeň Skerešova má dĺžku asi 1 km. Nakoniec zostúpime strmým skalnatým žľabom a dolinou zídeme do údolia Žitavy a popri rieke sa vrátime do Obýc. Asi 7 km od Obýc sa nachádza Živánska veža, alebo Zbojnícka turňa, zrúcanina strážnej veže. Patrila hradu Hrušov. Slúžila na stráženie obchodnej cesty. Pôvodne mala štyri podlažia. Vchádzalo sa do nej na prvom poschodí po rebríku.

Časy: Obyce 260 m, – Skerešov 508 m, 1,20 hod. – Obyce 3,00 hod.

Za krásami Skerešova

Objavovať nové miesta vhodné na túry je vďačnou záľubou. V prírode je veľa neopakujúcich sa obrazov, ktoré v nás vyvolávajú nevšedné pocity, zážitky a nové poznania . V sobotu, 17. februára 2018 sa členovia Klubu turistov Šurany vybrali spoznávať zimnú krásu Skerešova, nachádzajúcom sa v údolí riečky Žitavy, na rozhraní Tríbeča a Pohronského Inovca. Neďaleko Obýc sa nachádza tajomný skalnatý hrebeň nesúci názov Skerešov. Nevedie naň žiadna turistická značka a tak, aby sme nepoblúdili sa spoločne vyberáme obdivovať rôznorodé skalné útvary. Stúpame lesom na hrebeň, kde sa nachádza takmer kilometer dlhý, súvislý pás skalných veží so strmými žľabmi a puklinami. Prichádzame na prvú vyhliadku, odkiaľ máme dedinu Obyce ako na dlani a za ňou hrebeň Pohronského Inovca. Kráčame ďalej, po pravej strane sa nachádzajú hlboké kolmé steny. Zrakom sa tešíme ich krásou. V pozadí sa nám naskytá výhľad na Veľký Lysec a Ploskú. Miernym stúpaním lesom prichádzame až na vrchol Skerešova, ktorý dosahuje výšku 508 m. S pribúdajúcou nadmorskou výškou nám pribúda i sneh pod nohami. Prichádzame k poslednej vyhliadkovej skale s výhľadom na Vtáčnik a čaká nás zostup hustým lesom do údolia Žitavy a popri rieke späť do Obýc. Skerešov, i vďaka malej vzdialenosti a svojej kráse bude patriť medzi naše obľúbené miesta v pohorí Pohronského Inovca. Neďaleko Obýc sa nachádza Živánska veža a tak sa pri nej na chvíľu zastavíme. Je to zrúcanina stredovekej strážnej veže. Vznikla v druhej polovici 14. storočia a patrila panstvu hradu Hrušov. Strážila významnú obchodnú cestu údolím rieky Žitavy. Zhotovíme zopár záberov a s pocitom dobre stráveného dňa sa vraciame domov.

Gabriel Jóžeffi

fotogaléria

kalendár

13.05.2025

Meniny má Servác, zajtra Bonifác

užitočné odkazy

naši sponzorzi