Pohorie: Malé Karpaty
Dátum a čas odchodu: 04. 03. 2017 o 07:00
Miesto odchodu: AS Šurany
Malé Karpaty vytvárajú úzky juhozápadný okraj mohutného horského pásma. Rozprestierajú sa v západnej časti Slovenska, od Dunaja až na severovýchod po Nové Mesto Nad Váhom v dĺžke okolo 100 km.
Šírka masívu sa mení od 15 km medzi Lozornom a Svätým Jurom a naopak v oblasti Čachtíc a Prašníka len 2 km. Na západe susedia s Borskou nížinou, na juhovýchode s Podunajskou nížinou, na severozápade s Myjavskou pahorkatinou a na severovýchode s Považským podolím a Podunajskou pahorkatinou. Predstavujú nevysoké pohorie s najvyšším vrchom Záruby 767 m. V pohorí sa nachádzajú zrúcaniny strážnych hradov, ktoré od 13. storočia chránili prechod cez Malé Karpaty. Takými sú napríklad Pajštún, Plavecký hrad, Ostrý Kameň, Korlátko, Dobrovodský hrad a Čachtický hrad a historické pamiatky ako hrad Červený Kameň a Smolenický zámok. V pohorí sa nachádza jediná sprístupnená jaskyňa – jaskyňa Driny, ktorú v roku 1929 objavil Ján Banič, syn Štefana Baniča vynálezcu leteckého padáka, za ktorý mu v roku 1914 udelili americký patent.
Na túru vychádzame zo sedla Baba 527 m, v ktorom sa nachádza jediné známe zimné lyžiarske stredisko. Vykročíme po červenej značke, po magistrále Milana Rastislava Štefánika a ďalej pokračujeme lesnou cestou na vrch Konské hlavy 649 m, čo je dosť široká poľana. Pokračujeme cez Stratený kút 594 m a cez Tri kamenné kopce 684 m na Kamenný vrch 572 m. Chodník prechádza striedavo lesom a mladinou a tak vystúpime na najvyšší bod našej túry, na vrch Somár 650 m. Práve vďaka nízkemu porastu sa nám otvárajú výhľady do okolia, hoci celkom na vrchol chodník nevedie. Po hrebeni vedie oplotenie vojenského obvodu Záhorie. Magistrálou pokračujeme ďalej na Kozí chrbát 563 m, kde sa napojíme na zelenú značku a nasleduje strmé klesanie. Po pravej strane prichádzame k prírodnej pamiatke Limbašská vyvieračka. Nachádza sa v doline Rakovského potoka pod Kozím Chrbátom. Prechádzame okrajom Štátnej prírodnej rezervácie Zlatá studnička. Zostupujeme po rozbitej asfaltovej ceste do Medvedieho údolia a popri Račom potoku zostúpime do Limbachu 190 m.
Časy: Sedlo Baba 527 m – Konské hlavy 0,45 hod. – Stratený kút – Tri kamenné kopce 1,15 hod. – Somár 650 m, 1,55 hod. – Kozí chrbát 2,25 hod. – Medvedie údolie 3,20 hod. – Limbach 190 m, 4,20 hod.
Šurianski turisti na Somári
Je sobota, 4. marca, slnko už od rána začína hriať a na oblohe ani obláčika. Čaká nás krásny jarný deň. Našim cieľom sú Malé Karpaty, rozprestierajúce sa v západnej časti Slovenska, tiahnuce sa od Dunaja po Nové Mesto nad Váhom. Predstavujú nevysoké pohorie, s najvyšším vrchom Záruby767 m. Autobusy nás vyložili v sedle Baba 527 m, čo je známe zimné lyžiarske stredisko. Po snehu už ani stopy, hoci ešte pred troma týždňami pri výstupe na Sitno sme sa brodili v zamrznutom snehu. Vychádzame červenou turistickou značkou, Štefánikovou magistrálou a mierne stúpame lesom. Asi po 45minútach sme si spravili prvú krátku prestávku na vrchu Konské hlavy 649 m, kde na konároch stromu boli napichnuté makety troch konských hláv. Po zhotovení fotografických záberov sme pokračovali ďalej hrebeňom cez Stratený kút 594 m na Tri kamenné kopce 584 m. Mali sme krásne teplé počasie, slniečko, pekné výhľady, čistú oblohu, občas vykúkali spoza suchého lístia rozkvitnuté snežienky, jednoducho radosť kráčať. Pokračovali sme cez Kamenný vrch 572 m. Ďalšou zastávkou bol Somár 649 m. Značka na vrchol nevedie, ale treba odbočiť pár metrov na najvyšší bod našej túry. Tak sme sa ocitli na Somári s krásnymi výhľadmi na všetky strany. Bolo vidieť nielen Záhorie, ale aj zasnežené končiare Álp a desiatky točiacich sa vrtúľ – veterných elektrární v Rakúsku. Vľavo sa týčila dominanta Bratislavy, TV Kamzík. Urobili sme si zopár fotografií a magistrálou sme zostúpili na Kozí chrbát 563 m, kde sme sa pripojili na zelenú turistickú značku. Klesanie naberalo na intenzite. Prechádzali sme okrajom Štátnej prírodnej rezervácie Zlatá studnička. Onedlho prichádzame k Limbašskej vyvieračke, ktorá sa nachádza v doline Rakovského potoka, pod Kozím chrbtom. Je to prírodná pamiatka. Spopod skaly vyteká mohutný potok. V zostupe pokračujeme Medvedím údolím popri Račom potoku. Začínajú pribúdať rekreačné chaty a po rozbitej ceste vchádzame do Limbachu. Vrch Somár nám poskytol príjemnú prechádzku v nádhernom prostredí malokarpatských lesov. Ďalšia turistická akcia nás zavedie do Maďarska, kde navštívime pohorie Börzsöny.
Gabriel Jóžeffi
Meniny má Blažena, zajtra Pankrác