30
Jan
2023

Šterusy

Pohorie: Malé Karpaty
Dátum a čas odchodu: 18. 02. 2023 o 07:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Malé Karpaty tvoria nevysoké, prevažne zalesnené pohorie a sú celkom, ktorým sa začína veľký karpatský oblúk. Os pohoria je pretiahnutá smerom od juhozápadu na severovýchod, v dĺžke viac ako 100 km. Šírka masívu sa mení. V strednej časti medzi Lozornom a Svätým Jurom dosahuje šírku asi 15 km, na severe pri Prašníku sa zužuje na úzku horskú priečku v šírke 2 km. Najvyšším vrchom pohoria sú Záruby 767 m.

Na túru vychádzame z obce Šterusy 210 m a budeme pokračovať náučným chodníkom „Šterusy – Rebro – Sprosna – Orlie skaly“, ktorý nás prevedie jedinečným územím Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a chotárom obce Šterusy. Má dĺžku 5,5 kilometra a pozostáva zo štyroch stanovísk. Pri každom stanovisku je informačná tabuľa s lavičkou. Prírodná rezervácia Orlie skaly ponúka pekný výhľad na Malé Karpaty. Z Orlích skál sledujeme značku až k hrobu baróna Alberta von Wattenwyla. Zomrel ako 21 ročný na suchotiny. Rod Wattenwyl mal postavený jednoposchodový letohrádok v Pustej Vsi. Práve tu sa pred smrťou zdržiaval mladý barón aby našiel úľavu počas choroby. Letohrádok bol v roku 1945 vypálený Nemcami.

Pokračujeme náučným chodníkom „Čerenec – Tlstá hora – Veľká Pec – Malá Pec – Barónov hrob“ k jaskyni Veľká pec. Prírodná pamiatka Veľká pec je verejnosti voľne prístupná, približne 15 metrov dlhá jaskyňa, ktorá má charakter skalného previsu (a taktiež miestny kopec). Je dôležitou archeologickou lokalitou z obdobia paleolitu a našlo sa tu množstvo fosílnych nálezov. Od informačnej tabule o Veľkej peci pôjdeme približne 20 minút rovno k jaskyni Malá pec. Je to nižší skalný útvar . Malá a Veľká Pec sú dve atraktívne turistické lokality a zároveň i prírodné pamiatky a nachádzajú sa v Dobrovodskom krase. Obidve jaskyne vznikli eolickou činnosťou – pôsobením vetra. Najväčšou atrakciou je výrazná pieskovcová skalná brána. Pokračujeme na Tlstú horu 426 m. V staršej dobe železnej tu bolo hradisko (nedokončené kamenné valy). Vrch bol osídlený aj počas Veľkej Moravy. V 15. storočí tu zriadili opevnený tábor Bratríci. Miestni vrch nazývajú aj Babylon, pretože v minulosti na ňom stála vysoká drevená rozhľadňa. Dnes na vrchole stojí vykrývač. Túru končíme v obci Prašník 226 m. Je to kopaničiarska obec s pravekým hradiskom z bronzovej doby.

Časy: Šterusy 210 m – Orlie skaly 430 m 1,45 hod. – Veľká pec 438 m 2,20 hod. – Malá pec 392 m 3,00 hod. – Prašník 189 m 4,00 hod.

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

22.07.2024

Meniny má Magdaléna, zajtra Oľga

užitočné odkazy

naši sponzorzi