16
Feb
2008

Súľovské skaly 26.04.2008

Súľovské vrchy- národná prírodná rezervácia Súľovské skaly s rozlohou 543ha.

Zaujímavosti: Skalnaté útvary sú tvorené zo zlepenca, ktorý vznikol v mori zalievajúcom centrálne Západné Karpaty počas starších treťohôr. Dnes zlepenec vyzerá ako hrubý zvetraný betón. Súľovské skaly sú jednou z najstarších rezervácií na Slovensku – chránené od r. 1929.

Flóra: V oblasti Súľovských skál sa vyskytuje pozoruhodný súbor druhov rastlín. V tejto oblasti sa stretávajú dva hlavné smery šírenia vegetácie – panónsky a karpatský. Medzi kvety kvitnúce v jarných mesiacoch patrí poniklec prostredný, horcokvet Cluisov a prvosienka holá.

Tmavšie a vlhkejšie miesta obľubujú soldanelka karpatská, zvonček maličký, nechýbajú tu ani machy, lišajníky a paprade. Priamo na skalách kvitne hmyzovník muchovitý, hmyzovník Holubyho, vstavač bledý, kruštík tmavočervený, ľalia zlatohlavá, prilbovka červená. Sú však veľmi citlivé na životné podmienky a aj v Súľovských skalách sú ohrozované.

V lesoch prevláda buk lesný, na teplejších svahoch sa pripája borovica lesná, dub zimný a vzácny tis obyčajný, ktorý sa dožíva viac ako 1000 rokov.

Fauna: V Súľovských skalách má svoj domov niekoľko stoviek druhov živočíchov. Z vtákov je to vyše 90 druhov, z toho 80 druhov tu aj hniezdi. Najrozšírenejším dravým vtákom skál je sokol myšiar, ďalej sú to krkavec čierny, kavka tmavá, myšiarka ušatá, včelár lesný a niekoľko exemplárov výra skalného. Zo spevavcov tu majú zastúpenie slávik červienka, pinka lesná, brhlík lesný, phliaviar čierny.

Z cicavcov tu vidieť vevericu obyčajnú, srnčiu i diviaču zver či rysa ostrovida.

Zastúpenie tu majú aj vzácne motýle – dúhuvec väčší, chrobáky – fúzač alpský, no vzácne postavenie tu majú mäkkýše vďaka dostatočnému prístupu uhličitanov.

Súľovský hrad: nachádza sa vysoko v skalách nad obcou Súľov. Hrad sa nazýval aj Roháč a vznikol pravdepodobne v prvej tretine 15. storočia. Písomne sa spomína až v roku 1470. Patril k malým strážnym hradom. V roku 1550 ho zničil požiar a následne bol opravený. Pre svoje situovanie na „ skalnom orlom hniezde“ ho nebolo možné ďalej rozširovať. V roku 1730 ho ešte obývalo vojsko, v roku 1763 ho však postihlo zemetrasenie. Odvtedy podlieha zubu času.

V okolí Súľovského hradu žil drak, ktorý znepríjemňoval ľuďom život. Keď sa rozzúril, lietal ako blesk medzi Súľovskými skalami, a keď do nich narazil, zostali tu dodnes po ňom dva otvory – Gotická a Šarkania diera. Odvážny junák s menom Suľo sa podujal draka zabiť, čo sa mu lsťou aj podarilo. Na znak vďaky mu postavili v nedostupných skalách malý hrad a na jeho počesť ho nazvali Súľovským.

Hričovský hrad: bol postavený po tatárskom vpáde. Mal viacerých majiteľov ako Zápoľskovcov, Podmaníkovcov, Thurzovcov a iných. V roku 1621 sa vykonali posledné väčšie úpravy. Koncom 17. storočia ho poškodil blesk a odvtedy pustne.

Chamtivý Thurzo mal zálusk na získanie Hričovského hradu, a preto sa oženil s jeho majiteľkou – omnoho staršou vdovou. A keďže sa mu nejednalo o lásku, ale o majetky, dal ju vrhnúť do hradnej temnice a prehlásil, že je pomätená. Pravda však bola iná a tá sa rýchlo rozniesla po okolí, ale Thurzo svoju ženu týral a väznil ďalej a ľudia začali od neho utekať. Raz večer počas búrky zaklopal na hradnú bránu chudobný mních a požiadal ho, aby prepustil väznenú hradnú pani. Thurzo sa rozzúril a dal ho vyhodiť. Mních v búrke vyšiel na skalu pred bránou, odkiaľ kričal pred celým svetom, že Thurzo je vrah. A tak tam aj skamenel. Nasledujúcu noc však ožil a znova kričal na hradného pána, potom skamenel opäť. Darmo dal hradný pán skameneného mnícha rozbiť, na ďalšiu noc tam bol znova a všetko sa opakovalo. Nakoniec z toho hradný pán zošalel a utiekol z Hričova. Bolo však už neskoro, hradná pani medzitým zomrela a búrka, ktorá následne prišla, podpálila hrad a ten zhorel. Tieto udalosti dodnes pripomína iba jej plačlivý duch blúdiaci po hradných zrúcaninách, ako aj skala skameneného mnícha, ktorý podľa povesti ožije, ak sa tu objaví taký tyran.

Trasa A: Súľov chata Súľovčanka, 0.00– Gotická brána- zrúcaniny Súľovského hradu, 1.15– lúka pod Súľovským hradom, 1.30– sedlo pod Bradou, 2.00– Brada 816m- Roháč, 2.45– hrad Hričov 564m, 4.00– Hričovské Podhradie, 4.45

Opis trasy A: Od chaty Súľovčanka pôjdeme po zelenej značke ku Gotickej bráne a neskôr sa dostaneme k zrúcaninám Súľovského hradu. Zo Súľovského hradu ďalej na lúku pod hradom, kde opustíme zelenú značku a prejdeme na červenú, táto nás privedie k sedlu pod Bradou a ďalej na Bradu. Potom po červenej na Roháč, hrad Hričov a do cieľa našej túry do Hričovského Podhradia.

Trasa B: Hričovské Podhradie, 0.00– hrad Hričov, 0.45– Hričovské Podhradie, 1.15

Opis trasy B: Z Hričovského Podhradia po červenej turistickej značke na hrad Hričov a späť.

na stiahnutie

fotogaléria

kalendár

26.04.2024

Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

užitočné odkazy

naši sponzorzi