22
Mar
2018

Súľovské skaly

Pohorie: Súľovské vrchy
Dátum a čas odchodu: 19. 05. 2018 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Súľovské skaly sa vyznačujú výnimočnou pestrosťou povrchových tvarov. Modeláciou vznikli stĺpové vežovité skalné útvary, brány, okná a žľaby, ktoré miestami vytvárajú celé skalné mestá. Sú ozdobou stredného Považia

Okrem Vysokých Tatier predstavujú najrozsiahlejšie zoskupenie skál na Slovensku. Najvyšším vrchom Súľovských vrchov je Žibrid 867 m. Na jeho vrchole sú mohutné skalné bralá s dobrým výhľadom. Východiskom našej túry je parkovisko na okraji Súľova pri chate Súľov, okračujeme zelenou značkou a aj značkami náučného chodníka. Strmý chodník stúpa do riedko zalesneného svahu v úzkej skalnej štrbine. Výstup pokračuje po spádnici a miestami serpentínami. Okrem mnohých skalných veží nazývaných Organy sa tu nachádza aj 13 m vysoká Gotická brána, pripomínajúcu okno. Ďalej pokračujeme strmým chodníkom, na ktorom miestami treba použiť aj technické pomôcky. Výstup sa končí na plošine pod skaliskami skrývajúcimi ruiny hradu Súľov. Na hornú plošinu hradu sa dostaneme po stupienkoch vytesaných do skaly a železnom rebríku. Sôľov je zrúcanina hradu 660 m, ktorého zvyšky takmer splývajú s bralným prostredím Súľovských skál. Jeho existencia je písomne doložená až v r. 1470, keď kráľ Matej Korvín dovolil Eliášovi, aby pevnosť Roháč prestaval na spôsob hradov. K dolnému hradu boli postupne pristavené hospodárske budovy. Hrad zanikol v 2. pol. 18. stor. Od hradu sa vrátime na plošinu so smerovníkom a pokračujeme zostupom strmým žľabom chodníkom, ktorý nás dovedie na lúku pod hradom. Na lúke opustíme zelenú značku a odbočíme vľavo na červeno značenú trasu. Vľavo sa vypína turisticky neprístupný vrchol Brady 816 m. Chodník ďalej kľučkuje k rázcestiu Roháč – Čiakov, čo je križovatka turistických ciest 718 m. Odtiaľto je možnosť výstupu na Roháč 803 m. Tu sa napojíme vľavo na zelenú značku, ktorá prudko klesá korytom potôčika okolo Hlbockého vodopádu. Je vysoký 14 m, a vytvára tu malú tiesňavu s kaskádami a malými krútňavovými hrncami. Od vodopádu zostupujeme do obce Hlboké nad Váhom 341 m.

Časy: Súľov 360 m – Súľov hrad 1,15 hod. – Lúka pod Súľ. Hradom 1,30 hod. – sedlo Pod Bradou 675 m, 2,00 hod. – Brada 816 m, – Roháč Čiakov 2,45 hod. – Hlbocký vodopád – Pod vodopádom 3,45 hod. – Hlboké nad Váhom 341 m, 4,30 hod.

Za krásou Súľovských skál

Oblasť Súľovských skál nachádzajúcich sa na severe Strážovských vrchov je známa a veľmi navštevovaná a tak sa i členovia Klubu turistov Šurany vybrali spoznávať krásu tohto pohoria. Výstup sme začínali od chaty Súľov 360 m ponad Gotickú bránu nachádzajúcu sa v úzkej Súľovskej tiesňave, ktorú vytvoril potok Hradnianka. Okrem obvyklých zelených turistických značiek nás vedú aj značky náučného chodníka. Strmý chodník stúpa do riedko zalesneného svahu a miestami pokračuje serpentínami. Okrem mnohých skalných veží nazývaných Organy tu nájdeme aj spomínanú 13 m vysokú Gotickú bránu, pripomínajúcu okno s typickým lomeným oblúkom, ktorá patrí k najznámejším skalným útvarom. V lese medzi vyhliadkami obdivujeme množstvo skalných veží, stien či balvanov, akoby voľne rozhodených pomedzi stromy. Nakoniec sme vystúpili na plošinu so smerovníkom pod skaliskami ukrývajúcimi ruiny hradu Súľov. Je to zrúcanina hradu 660 m, ktorého zvyšky takmer splývajú s bralným prostredím. Hrad sa spomína od r. 1470. Jeho hlavnou funkciou bolo strážiť blízku cestu. V roku 1550 hrad zničil požiar. Ešte v roku 1730 sa tu zdržiavalo vojsko, ale zemetrasenie v roku 1763 hrad značne poškodilo a urýchlilo jeho rozpad a hrad odvtedy chátra. Tomu, kto sa odvážil vystúpiť až na najvyšší vrchol, bol bohatou odmenou nádherný a ničím nerušený výhľad do širokého okolia. Od hradu zostupujeme strmým žľabom po železných rebríkoch, ktorý nás doviedol na lúku pod hradom. Tu opúšťame zelenú značku a pokračujeme červenou značkou do sedla pod Bradou. Po pravej strane obchádzame Bradu 816 m a pokračujeme na Roháč Čiakov 718 m, odkiaľ niektorí vystúpili i na vrchol Roháča 803 m. Tu opúšťame červenú značku a zelenou značkou prudko klesáme korytom potôčika okolo Hlbockého vodopádu vysokého 14 m. Potok tu vytvára tiesňavu s kaskádami a malými krútňavovými hrncami. Dolinou sme zostúpili do obce Hlboké nad Váhom 341 m, kde sme našu túru ukončili. Ďalšia turistická akcia nás zavedie do Veľkej Fatry, kde vystúpime na Rakytov.

Gabriel Jóžeffi

fotogaléria

kalendár

25.04.2024

Meniny má Marek, zajtra Jaroslava

užitočné odkazy

naši sponzorzi