Pohorie: Štiavnické vrchy
Dátum a čas odchodu: 07. 11. 2015 o 06:00
Dátum príchodu: 07. 11. 2015
Miesto odchodu: AS Šurany
Štiavnické vrchy sú sopečné pohorie husto zalesnené a netvoria jednotný celok. Vďaka svojmu pôvodu i rozsiahlej banskej činnosti, či už súčasnej alebo minulej, má pohorie veľa pozoruhodností, z ktorých najzaujímavejšie tvorí sústava umelých jazier – tajchov, niekdajších banských diel spestrujúcich ráz krajiny.
Rudy obsahujúce viaceré kovy sa ťažili v okolí Banskej Štiavnice a obce Hodruša – Hámre. Ťažba surovín zanechala na krajine výrazné stopy. Zvyšky štôlní, šácht a haldy sa často sprírodnili, takže dnes sú súčasťou povrchových tvarov a rátame ich ku krásam tohto kraja. Najvyšším vrchom pohoria je Sitno 1009 m, ktoré vidieť aj zo Šurian. Za priaznivých podmienok je z neho ďaleký výhľad. Vidieť Ostrihomskú baziliku, Nitru, Vtáčnik, Martinské hole, hrebeň Nízkych Tatier až po Kráľovu hoľu a končiare Vysokých Tatier. Túru začíname v sedle Červená studňa 791 m. Asi 50 m pod sedlom sa nachádza vodná nádrž, ktorú vybudovali v polovici 18. stor. Voda do nej sa privádza zo svahov Paradajzu. Zo sedla ideme červenou turistickou značkou po lesnej ceste do nevýrazného sedla, kde odbočíme vľavo po tvarovej značke a prídeme na vrchol ku krížu, odkiaľ je pekný výhľad na celú Banskú Štiavnicu. Vrátime sa späť do sedla a červenáznačka nás spoľahlivo vyvedie na Paradajs 939 m. Zostúpime do sedla Kameň 810 m a pred nami je krátky výstup na vrchol Tanád 939 m. Pod nami sa ligocú dve vodné nádrže Klinger a Hodrušské jazero. Z vrcholu máme výhľady na všetky svetové strany. Nasleduje prudký zostup hustým lesom a prechod trávnatým chrbtom na Kanderku – Myšiu horu 862 m. Nasýtený pohľadmi pokračujeme po červenej značke do sedla Pleso 775 m. Vpravo sa nachádza výhľadový Ostrý vrch 868 m. Pokračujeme na Banište popod Hrb 760 m po kamenistej ceste a lúkach Šípovej s výhľadom na Richňavské jazero. Striedajú sa lúčne a lesné úseky. Osada Banište patrí ku Kopaniciam. Nachádza sa tu kostol z 1. polovice 19. storočia. Kopanice 622 m, je bývalá banícka osada písomne doložená z r. 1388. Nachádza sa tu klasický kostol z r. 1858. Pokračujeme na Havránkovú lúku 518 m. Tu opustíme červenú značku a modrou značkou vpravo lesnou cestou klesáme k závodu Sandrik v obci Hodruša -Hámre 305 m. Obec vznikla zlúčením obcí Banská Hodruša a Dolné Hámre.
Časy: Červená studňa – odbočka ku krížu – Paradajz 0,30 hod. – sedlo Kameň 1,00 hod. – Tanád 1,15 hod. – Kanderka – sedlo Pleso 2,15 hod. – Banište 3,30 hod. – Kopanice 3,45 hod. – Havrankova lúka 5,15 hod. – Hodruša Hámre 5,45 hod.
Čarovná jeseň na horách.
Prvú novembrovú sobotu sa konala posledná tohtoročná turistická akcia, ktorú organizoval Klub turistov Šurany. Zaujímavú a peknú túru sme začínali v sedle Červená studňa 791 m v Štiavnických vrchoch. Hneď od začiatku nadobúda zaujímavý horský charakter. Pred nami sa vypína prvý vrch hrebeňa Paradajz. Stúpame lesnou cestou a popri tom sledujeme červenú turistickú značku. Vchádzame do krásne sfarbeného lesa. Po dvoch upršaných akciách máme pred sebou krásny slnečný deň. Využívame krátku odbočku a tvarovou značkou vyjdeme na plošinku k veľkému drevenému krížu. Naskytnú sa nám výhľady na Banskú Štiavnicu s neodmysliteľnou dominantou Kalvárie a povesťami opradené Sitno – najvyšší vrch pohoria. Od kríža pokračujeme zalesneným hrebeňom na lúčnatý vrchol Paradajzu 939 m, symbolu Banskej Štiavnice. Cestou popri chodníku míňame kamenné pyramídy s informačnými tabuľkami, tzv. geopark. Na trávnatom vrchole sú umiestnené tabule s názvami okolitých vrchov. V diaľke vidíme Kremnické vrchy s Kremnicou, Veľkú Fatru, Nízke Tatry a Slovenské Rudohorie. Pokračujeme lúčnatým temenom Paradajzu spestreným borovicami a červenými smrekmi. Pred nami sa objavuje ďalší cieľ našej túry, rovnako vysoký Tanád, ktorý oddeľuje nehlboké zalesnené sedlo. Po krátkom výstupe sa ocitneme na vrchole Tanádu 939 m. Naskytne sa nám výhľad na širokú panorámu Štiavnických vrchov, v pozadí s vypínajúcim sa Vtáčnikom a Inovcom. Vrchol má riedko porastené svahy, strmo sa zvažujúce do údolia hlbokej Hodružskej hornatiny. V túre pokračujeme ďalej cez Kanderku 862 m, sedlo Pleso a cez banícke osady Banište a Kopanice, ktoré sa nachádzajú vo vrcholovej časti Hodrušskej hornatiny. V ich chotári sa ťažilo zlato a striebro. Po zaslúženom občerstvení v Kopaniciach, pokračujeme po hrebeni lesom na Havránkovu lúku. Obklopujú nás stromy hýriace farbami jesene a pod nohami nám šuchoce padajúce lístie. I turistika v jesennom má svoje čaro. Modrou značkou zostupujeme do obce Hodruša Hámre, kde naša túra končí.
Gabriel Jóžeffi
Meniny má Žofia, zajtra Svetozár