31
Jan
2023

Veľký Lopeník

Pohorie: Biele Karpaty
Dátum a čas odchodu: 04. 03. 2023 o 07:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Biele Karpaty tvoria hraničný hrebeň medzi Slovenskom a Moravou. Najvyšším vrchom je Veľká Javorina 969 m. Od Skalice na východe po Lysú pod Makytou merajú temer 80 km. Šírka horstva nepresahuje 20 km. Horské lúky sa striedajú s rozsiahlymi, prevažne listnatými lesmi. Hoci je to jedno z nevysokých pohorí Slovenska, oplýva nádhernými vyhliadkovými miestami. Severné svahy zvažujúce sa na severnú stranu sú strmšie a romantickejšie.

Túru začíname v obci Haluzice pri obecnom úrade. Obec sa nachádza uprostred Bošáckej doliny. Pokračujeme lesníckym náučným chodníkom Haluzická tiesňava. Toto územie bolo vyhlásené za prírodnú pamiatku so 4. stupňom ochrany. Tiesňava vznikla hĺbkovou eróznou činnosťou Haluzického potoka. Erózia postupne vyhĺbila 30 m hlbokú a 100 m širokú skalnú strž, ktorá sa dodnes rozširuje. V súčasnosti má kaňon dĺžku zhruba 1,5 kilometra, hĺbku 50 metrov a šírku okolo 200 metrov. Na exponovanejších miestach sú vybudované schody a zábradlia z lán, či dreva. Na trase sa nachádza i zrúcanina neskororománskeho jednoloďového V minulosti plnil okrem cirkevnej funkcie aj úlohu ochrany pred nepriateľskými vojskami, povodňami a búrkami. Dôkazom toho je ochranný kamenný múr s vežami a strieľňami.

Z kostolíka je výborný výhľad na neďaleký hrad Beckov , Tematín i malú rozhľadňu na vrchu Hájnica. Výstup na rozhľadňu Hájnica 341 m, ktorá je vysoká 7,3 m trvá z Haluzíc približne 20 minút. Naskytne sa nám výhľad na obec Haluzice a zrúcaninu románskeho kostolíka.

Z Haluzíc sa presunieme autobusom do Novej Bošáce. Od autobusovej zastávky pôjdeme modrou značkou cez osadu Grúň k rozhľadni na Veľkom Lopeníku 911 m. Je to 3. najvyšší vrch Bielych Karpát. Výška rozhľadne je 22 m. Na vyhliadkovú plošinu vedie 101 schodov.

Časy: Haluzická tiesňava 260 m – náučný chodník 1,5 km 40 minút – rozhľadňa Hájnica 341 m – Haluzice 1 hod. Presun autobusom do Novej Bošáce 307 m – Grúň 499 m – Veľký Lopeník 911 m 2,00 hod. /22 m vysoká rozhľadňa/ – Nová Bošáca 3,50 hod.

Trasa 1:https://sk.mapy.cz/turisticka?…

Trasa 2:https://sk.mapy.cz/turisticka?…

…alebo takto?: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

22.07.2024

Meniny má Magdaléna, zajtra Oľga

užitočné odkazy

naši sponzorzi