21
Feb
2015

Vtáčnik 2015

Pohorie: Vtáčnik Termín: 28. 3. 2015 Odchod: 6.00 hod.

Pohorie Vtáčnik sa nachádza v západnej časti Slovenského stredohoria. Na severe, severovýchode a západe ho ohraničuje Hornonitrianska kotlina, na východe Kremnické vrchy a Žiarska kotlina, na juhovýchode Štiavnické vrchy, na juhozápade Pohronský Inovec a na západe Tríbeč. Najvyšší vrchol pohoria je Vtáčnik 1346 m. Vegetáciu predstavujú dubovo-bukové lesy. Z hlavného hrebeňa vybiehajú dlhé, bočné rázsochy oddelené od seba hlbokými dolinami. Celé pohorie je prevažne zalesnené a na jeho okrajoch prevláda lúčny porast.

Na túru vychádzame z obce Kľak 550 m, ktorú založili koncom 17. storočia. V obci sa nachádza barokový kostol z roku 1753. 21. januára 1945 obec vypálili a občanov zavraždili. Obec po oslobodení obnovili. Začíname zelenou značkou pomedzi posledné domy, cestou cez pasienky a lesom v strmom stúpaní na veľkú lúku – Ivanov salaš. Z Ivanovho salaša prídeme na ďalšiu, Pavlovu lúku so zrubovým domom štátnych lesov. Pokračujeme strmým stúpaním hustým bukovým porastom. Vľavo je odbočka k prameňu. Vystúpime na lúčku a za chvíľu sa napojíme na červenú značku. Za niekoľko minút vystúpime na vrchol Vtáčnika 1346 m, rovnomenný bod pohoria. Je to mohutné bralo, porastené zmiešaným ihličnato-listnatým lesom sopečného pôvodu, so širokým rozhľadom na okolité horstvá. Z vrcholu zostupujeme späť spoločne so zelenou a červenou značkou, po zalesnenom hrebeni na Kláštorskú skalu 1279 m. Je to najvýraznejšie skalné mesto, ležiace na hlavnom hrebeni. Skupina skalných pilierov prečnieva vysoko nad okolitý terén a bukový porast. V centre tohto skalného zoskupenia je trojuholníkovou značkou vyznačený výstup, ktorým sa možno dostať na najvyššie miesto Kláštornej skaly s kruhovým výhľadom na Pohronie a do údolia Nitry. Pokračujeme červenou značkou cez Kamenné vráta /skalný úsek/ na Rúbaný vrch 1097 m, kde opustíme červenú značku a pokračujeme vľavo žltou značkou spočiatku bukovým porastom a strmým svahom zostupujeme do Klenovskej doliny. Po dobrej, lesnej ceste pokračujeme popri roztrúsených domoch a popri kaplnke do Ostrého Grúňa 483 m. Je to malá obec v údolí potoka Kľak. Obec sa osídľovala od 17. storočia na majetkoch panstva hradu Revište.

Časy: Kľak – Ivanov salaš 1,10 hod. – Vtáčnik 1346 m, 2,20 hod. – Kláštorská skala 2,45 hod. – Rúbaný vrch 3,30 hod. – Klenova dolina 4,10 hod. – Ostrý Grúň 5,00 hod.

Pohorie skrytých krás

Po trojtýždňovej pauze sa členovia Klubu turistov Šurany tešili na ďalšiu turistickú akciu. Podľa programu výber padol na Vtáčnik 1346 m, ktorý je najvyšším vrcholom rovnomenného pohoria. Nachádza sa v západnej časti Slovenského stredohoria. Na severe, severovýchode a západe ho ohraničuje Hornonitrianska kotlina, na východe Kremnické vrchy a Žiarska kotlina, na juhovýchode Štiavnické vrchy, na juhozápade Pohronský Inovec a na západe Tríbeč.

Na túru vychádzame z obce Kľak 550 m, ktorá bola založená koncom 17. storočia. V obci sa nachádza barokový kostol z roku 1753. Dňa 21. januára 1945 bola obec vypálená. Začíname zelenou značkou pomedzi posledné domy, cestou cez pasienky a lesom v strmom stúpaní vyjdeme na veľkú lúku – Ivanov salaš. Z Ivanovho salaša sa v snehu brodíme na ďalšiu, Pavlovu lúku so zrubovým domom štátnych lesov /Partizánska chata/. Pokračujeme strmým stúpaním hustým bukovým porastom. S pribúdajúcou výškou pribúda i množstvo snehu a tak sa miestami zabárame až po vyše kolien. Neraz sme si pri vyťahovaní zo snehu museli navzájom pomáhať. Konečne sme na vrchole Vtáčnika 1346 m. Je to mohutné bralo, porastené nedotknutou starou krovitou bučinou ošľahanou víchricami, so širokým rozhľadom na okolité horstvá. Avšak v dnešný deň bol výhľad nulový. Nevšedným zážitkom však je i keď mliečna hmla zahalí výhľady, na okolitých stromoch sa trbliece námraza a okolo nás sa rozprestiera priam rozprávková zimná krajina. Do tváre fúka nepríjemný vietor a tak po zhotovení záberov a zápise do vrcholovej knihy sa poberáme po zalesnenom hrebeni na Kláštorskú skalu 1279 m. V takomto zimnom počasí sa mení na vidinu tajomného hradu. Z mlčanlivého pochodu hrebeňom nás zrazu prebudí skalná vežička, ktorá sa vynorí pred nami. Je to najvýraznejšie skalné mesto, ležiace na hlavnom hrebeni. Skupina skalných pilierov prečnieva vysoko nad okolitý terén a bukový porast. V centre tohto skalného zoskupenia je trojuholníkovou značkou vyznačený výstup, ktorým sa možno dostať na najvyššie miesto Kláštornej skaly s kruhovým výhľadom na Pohronie a do údolia Nitry. V tomto nepriaznivom počasí a pre množstvo snehu však nebolo možné uskutočniť výstup na vrchol a tak sme zdola obdivovali romantický kamenný svet veží, pilierov, ihiel a rôznych tvarovaných útvarov. Urobili sme zopár záberov a pokračovali sme cez Kamenné vráta /skalný úsek/ na Rúbaný vrch 1097 m a do Klenovskej doliny. V závetrí stromov sme si konečne urobili krátku prestávku. Po blatistej, rozmočenej lesnej ceste schádzame do Ostrého Grúňa 483 m. Je to malá obec v údolí potoka Kľak. Unavení, ale s novými zážitkami z poznávania krajiny a obdivu prírodných krás sa vraciame domov. Pevné miesto v našich srdciach si práve našiel ďalší klenot slovenskej prírody.

Nasledujúca turistická akcia nás zavedie na vrchol Tlstej a Ostrej v pohorí Veľká Fatra.

Veronika Jóžeffiová

fotogaléria

kalendár

05.05.2024

Meniny má Lesana, zajtra Hermína

užitočné odkazy

naši sponzorzi