04
Mar
2022

Vtáčnik

Pohorie: Vtáčnik
Dátum a čas odchodu: 02. 04. 2022 o 06:00
Miesto odchodu: AS Šurany

Pohorie Vtáčnik je najzápadnejšou časťou Slovenského stredohoria a rozprestiera sa medzi Hornonitrianskou a Žiarskou kotlinou. Má dĺžku od severovýchodu k juhozápadu až 30 km a najväčšiu šírku 18 km. Najvyšším vrcholom pohoria je rovnomenný vrch Vtáčnik 1346 m. Je husto zalesnený, ale občas sa vyskytnú miesta s pozoruhodným výhľadom na okolitú krajinu. Z hlavného hrebeňa vybiehajú rázsochy oddelené hlbokými dolinami.

Túru začíname v Kamenci pod Vtáčnikom 285 m. Obec vznikla v roku 1955 zlúčením Horného a Dolného Kamenca. Nachádza sa tu katolícky neskorogotický kostol z konca 15. stor., renesančne upravený v 17. stor. a z jeho renesančného opevnenia sa zachovala iba vstupná brána zo 16. stor.. Pokračujeme do ústia Gepniarovej doliny, kde sa nachádza lezecká oblasť Hrádok pod Vtáčnikom. Tvorí ju asi pol kilometra dlhá a asi 100 metrov vysoká skalná stena vrchu Hrádok. Stena je tvorená andezitom. Dnes ju využívajú predovšetkým skalolezci, ktorí tu majú vybudovaných mnoho lezeckých trás. Hrádok je po Tatrách druhou najväčšou lezeckou oblasťou na Slovensku. Odbočíme vpravo a pokračujeme náučným chodníkom zaisteným rebríkmi a reťazami na Siahy, kde sa pripojí modrá značka po ktorej vystúpime až na Vtáčnik 1346 m. Z vrcholu sa nám naskytne výhľad na Štiavnické, Kremnické a Strážovské vrchy, Veľkú i Malú Fatru a Žiarsku i Hornonitriansku kotlinu. Z Vtáčnika budeme pokračovať červenou značkou cez Kláštorskú skalu 1279 m na Rúbaný vrch 1097 m. Kláštorská skala je tretí najvyšší vrch pohoria Vtáčnik. Pod vrchom sa nachádzajú skalné útvary vysoké až 20 metrov. Ďalej ideme žltou značkou na Zadnú lúku a odtiaľ zelenou značkou prídeme do Bystričianskej doliny a po modrej prídeme na Sekaniny a žltou značkou sa vrátime do Gepniarovej doliny, kde naša túra končí. Túra sa dá skrátiť schádzaním žltou značkou od Kláštornej skaly a modrou značkou pokračovať Bystričianskou dolinou cez Sekaniny a žltou do Gepňárovej doliny. Skrátenie túry je približne o 1 hodinu.

Časy: Gepňárova dolina – Siahy 2,00 hod. – Vtáčnik 1346 m 3,00 hod. – Kláštorná skala 1279 m 3,25 hod. – Rúbaný vrch 4,15 hod. – Zadná lúka 5,00 hod. – Gepňárova dolina 6,30 hod.

Trasa: https://sk.mapy.cz/turisticka?…

fotogaléria

kalendár

08.12.2022

Meniny má Marína, zajtra Izabela

užitočné odkazy

naši sponzorzi